Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba L.) to gatunek drzewa należący do miłorzębowatych. Pochodzi z Chin, obecnie, w naturalnym środowisku, to gatunek zagrożony. Występuje w południowo-wschodniej części Chin, zajmuje obszar 1018 ha, znajduje się tam 167 drzew, które mają powyżej 1000 lat, kilka drzew w wieku 3400 lat i wysokości 40 m. Został rozpowszechniony w XI wieku w innych regionach Chin i Japonii, stąd często nazwa Miłorząb Japoński. Do Europy został sprowadzony w I połowie XVIII wieku (w Holandii znajduje się najstarszy okaz w Europie). W Polsce najstarszy gatunek rośnie w pałacu w Łańcucie (od lat 70 lub 80 XVIII wieku). Na świecie jest około 200 odmian miłorzębu:

Bolesław Chrobry, Stefan Batory, Władysław Łokietek, Mieszko I, Przemysław II, Kazimierz Wielki odmiany wyhodowane w Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu,
Fastigiata,
Mariken, odmiana holenderska,
Pendula,
Pragense, odmiana znaleziona w Pradze w latach 60-tych,
Saratoga, odmiana amerykańska,
Variegata, wyhodowana w Chinach w roku 1856.

ginkgo-biloba (1)

Ginkgo Biloba

Surowcem zielarskim jest wysuszony liść miłorzębu (Ginkgonis folium), w Chinach również białe jądro z nasion stanowi przysmak. Prażone nasiona są jadalne, osnówki mają zapach zjełczałego masła, Chińczycy wyrabiają z osnówek mydło.

Wyciąg z Ginkgo biloba zawiera w swoim składzie: glikozydy flawonowe (izoramnetyna, olejek kamforowy, kwercetyna), laktony terpenowe (ginkolidy a, b, c i bilobalit). Ginkgo biloba usprawnia krążenie obwodowe   i mózgowe, przeciwdziała udarom mózgu, poprawia pamięć. Badania farmakologiczne wykazują działanie miłorzębu na układ nerwowy i sercowo-naczyniowy, działa korzystnie na naczynia krwionośne, tętnicze i żylne, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, pobudza syntezę dopaminy i adrenaliny, reguluje cały układ naczyniowy. Ginkolidy zmniejszają agregację i aktywację płytek krwi i wpływają na krążenie krwi. Bilobalit przeciwdziała niedotlenieniu narządów i tkanek. Flawonoidy zawarte w Ginkgo biloba mają silne działanie przeciwutleniające (hamują wolne rodniki) i przeciwzapalne. Wyciąg z miłorzębu leczy zaburzenia mózgu (koncentracja, sprawność intelektualna), zawroty, bóle głowy, szumy w uszach, spadek nastroju, osłabienie pamięci. Mechanizm działania polega na wpływie na pompę sodowo-potasową.

Ginkgo Biloba

 

ZASTOSOWANIE GINKGO BILOBA W RAMACH NASZEJ CODZIENNEJ DIETY BĘDZIE NATURALNĄ POMOCĄ NASZEJ PAMIĘCI

Wymiana wewnątrzkomórkowego sodu na zewnątrzkomórkowy potas ma znaczenie np. w obrzęku mózgu, który jest następstwem niedotlenienia szarych komórek, w pierwszym etapie obserwuje się zaburzenia elektrolitów (utrata potasu), akumulacja wody, jonów chlorkowych, sodowych oraz wapniowych. Druga faza obrzęku (naczyniowa) to działanie wolnych rodników. W obu etapach zaobserwowano korzystne działanie miłorzębu. Badania wykazały, że wraz z wiekiem zmniejsza się ilość mózgowych receptorów, proces ten hamuje zażywanie Ginkgo biloba, preparat jest skuteczny w przypadku starczej demencji, poleca się go również w przypadku Alzhaimera, miłorząb zapobiega tworzeniu się złogów betaamyloidu, który uszkadza komórki nerwowe przy tym schorzeniu. Preparat jest skuteczny w okresie menopauzy, łagodzi zmienne nastroje, zawroty głowy, zaburzenia równowagi. Miłorząb ma przewagę nad viagrą, która działa doraźnie, natomiast Ginkgo biloba regularnie zażywany pozwala rozluźnić naczynia mięśni gładkich, zwiększa dostępność tlenku azotu co ma wpływ na erekcję.

W 1999 roku Federal Health Agency of Germany – Komisja E (European Pharmacopeia Comission) przyjęła trzy główne kliniczne zastosowania wyciągu:
– objawowe leczenie zaburzeń poznawczych, określane jako niewydolność mózgu,
– chromanie przestankowe (zwiększenie możliwości poruszania się w tym schorzeniu),
– leczenie zawrotów głowy i szumu w uszach pochodzenia krążeniowego lub inwolucyjnego (zanikowego).

Ginkgo Biloba

Znane są przypadki leczniczego działania Ginkgo biloba w przypadku niektórych nowotworów, między innymi w przypadku raka żołądka, czerniaka, gruczolakoraka płuc.

Miłorząb działa nie tylko wewnętrznie, ale również zewnętrznie. Kosmetyki na bazie miłorzębu dwuklapowego skutecznie zwalczają cellulit, a to dzięki zawartości flawonoidów, które silnie pobudzają mikrokrążenie skóry, stymulują rozkład tłuszczy. Kremy na bazie miłorzębu są skuteczne dla cery naczynkowej, uszczelniają naczynia krwionośne, są idealne dla skóry pod oczami, likwidują cienie i obrzęki. Miłorząb opóźnia starzenie skóry (flawonoidy, terpeny), kremy na jego bazie dodatkowo chronią przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

Podsumowując liście miłorzębu dwuklapowego znajdują zastosowanie w leczeniu objawowych dysfunkcji ośrodkowego układu nerwowego, oraz zaburzeń krążenia obwodowego i mózgowego.

Ginkgo biloba właściwości:
poprawia krążenie krwi,
zmniejsza lepkość krwi,
rozszerza naczynia krwionośne,
ma działanie antyoksydacyjne, przeciwstarzeniowe (chroni przed wolnymi rodnikami),
chroni komórki mózgu,
wpływa na sprawność mózgu, koncentrację,
zmniejsza zawroty głowy i szumy w uszach.

Ginkgo Biloba