Jodła szlachetna Blaue Hexe (łac. Abies procera Blaue Hexe) jest niezwykle piękną odmianą odnalezioną już kilkadziesiąt lat temu. Do uprawy została wprowadzona w niemieckiej szkółce G.D. Böhlje mieszczącej się w miejscowości Westerstede. Miniaturowy karzeł jodły o charakteryzujący się bardzo powolnym wzrostem sięgającym rocznie 3-4 centymetrów. Igły tego iglaka ozdobnego są krótkie (ok.1 cm), płaskie z zaokrąglonymi końcami. Gdy są młode przybierają zielono srebrną barwę później przebarwiając się na kolor niebiesko srebrny. Od spodu zauważalne są wzdłużnie idące zielonymi wstawki bardziej uwidaczniające się ową zielenią na końcu igły. Igły rozłożone są promieniście wokół pnia bardzo gęsto go porastając. Dodatkowo ułożone są pod kątem co powoduje że pnia w ogóle nie widać. Nasada bowiem mocno przylega do pnia, a końcówka igły lekko wygina się na zewnątrz. Dzięki kilku swoim zasadniczym cechom jest ona bardzo rozpoznawalnym iglakiem. Doskonale współgra z ciemnozielonymi roślinami na tle, których kolor niebieski jest szczególnie widoczny.

Jodła szlachetna Blaue Hexe tworzy zazwyczaj formę spłaszczonej kuli oczywiście bardzo silnie zagęszczonej krótkimi rocznymi przyrostami i wielością igieł na pniu. Jej wysokość po 10 latach jest określana na około 20 cm wysokości i 40 cm szerokości. Z racji swoich niewielkich rozmiarów najlepszym rozwiązaniem dla wyeksponowania jej walorów jest zaszczepienie jej na wyższym pniu. Można nią również ozdobić balkon czy taras sadząc ją w donicy.

Abies procera Blaue Hexe najbardziej uwielbia gleby lekko wilgotne i co najważniejsze żyzne. Stanowisko może być dowolne, ale lekki cień nie zaszkodzi. Doskonale sprawdza się w niewielkich ogrodach i na skalniakach. Nadaje się także do zróżnicowanych kolorystycznie rabat. Jest iglastą perłą ogrodową, która powinien posiadać każdy kolekcjoner drzew ozdobnych. Jednakże naprawdę niewielu właścicieli ogrodów może się nią poszczycić. W polskim klimacie radzi sobie bez większych problemów. Niestraszne jej nawet najmroźniejsze zimy. Jedynym zagrożeniem są wiosenne przymrozki, które czasami mogą nadwyrężyć zdrowie tego miniaturowego drzewka ozdobnego.

Jodła szlachetna Blaue Hexe (łac. Abies procera Blaue Hexe)

Jodła szlachetna Blaue Hexe

Jodła szlachetna Blaue Hexe

Jodła szlachetna Blaue Hexe

Jodła szlachetna Blaue Hexe

Jodła szlachetna Blaue Hexe