Wyciąg z pestek grejpfruta – wielozadaniowy owoc.

Wyciąg z pestek grejpfruta ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i leczniczo działa na wiele schorzeń XXI wieku. Grejpfrut (ang. grapefruit Citrus paradisi) to roślina zielona z rodziny rutowatych. Citrus paradis znaczy dosłownie „cytryna z raju”. Grejpfrut pochodzi z Barbados i Jawa, chrześcijanie wierzyli, że Adam i Ewa nie zostali wyrzuceni z raju z powodu jabłka, ale zerwali okazałego grejpfruta. Grejpfruty są prawdopodobnie krzyżówką pomarańczy olbrzymiej (Citrus Maxima) z Archipelagu Malajskiego z pomarańczą chińską (Citrus sinensis). W XVII wieku sprowadził ten owoc na wyspę Barbados kapitan James Shaddock. Obecnie grejpfruty uprawia się w wielu krajach strefy podzwrotnikowej (USA, Floryda, Kanada). Roślina rośnie do 15m, daje owoc o masie od 200-500 g (plon 300 ton z hektara). Owoc zawiera 90% wody, cukier, kwasy organiczne, witaminy B, E, P i C. W miąższu występują karoteny: likopen dający barwę i naryngina odpowiadająca za gorzki smak. Przez przypadek odkryto cudowne działanie pestek z grejpfruta, lekarz, którego pasją był ogród zauważył, że pestki grejpfruta nie rozkładają się w kompoście, co wskazywało,że pestki zawierają związki,które silnie działają na mikroorganizmy. Tak niewinnie zaczęło się odkrywanie leczniczych właściwości wyciągu z pestek grejpfruta. Nasiona zawierają głównie bioflawonoidy (rutynę, kwercetynę, hesperydynę, kemferol, eriodykcjol), glikozydy, witaminę C i inne białka. Bioflawonoidy działają na poziomie komórkowych, wychwytują wolne rodniki, stanowią idealny „lek” w walce z chorobami cywilizacyjnymi: miażdżycą, chorobami serca, nowotworami, ale też są pomocne przy zwykłym przeziębieniu, grypie, zakażeniu dróg oddechowych. Wyciąg z pestek grejpfruta ma silne działanie bakteriobójcze, grzybobójcze, walczy również z wirusami. Naukowcy z University of Texas Medical Branch na łamach „The Journal of Alternative and Comlementary Medicine” opisali, że wyciąg z pestek grejpfruta zwalcza ok. 800 rodzajów wirusów i bakterii w tym Helicobacter phyroli, 100 gatunków grzybów, w tym pleśnie oraz sporą grupę pasożytów.

wyciąg z pestek grejpfruta

Wyciąg z pestek grejpfruta leczy wrzody dwunastnicy i żołądka, wspomaga pracę jelit, jest pomocny przy leczeniu zapalenia opon mózgowych, leczy stany zapalne błony śluzowej. Warto zażywać preparat przy róży-zakaźnej chorobie skóry. Wyciąg z pestek grejpfruta pomaga, przy groźnej i opornej na leki, posocznicy (sepsa zakażenie ogólne z bakteriami gronkowca i paciorkowca), ale też walczy z pneumokokami, meningokokami, pałeczkami okrężnicy. Grejpfrut leczy wirusy:
grypa,
opryszczka,
toksoplazmoza.
Grzybice i drożdżyce:
Candida,
Aspargillus,
Trichophyton,
Epidermophyton.
Grejpfrut niszczy gram ujemne bakterie:
Escherichia Coli (pałeczka okrężnicy)
Salmonella,
Pałeczka czerwonki,
Cholera Pseudomonas,
Legionella,
Pałeczka Klebsiella scleromatis.
Gram dodatnie bakterie :
Gronkowiec,
Listeria monocytogenes,
Staphylococcus.
Grejpfrut pomaga zwalczać następujące pasożyty:
Lamblia,
Ameboza, amebiaza, pełzakowica, czerwonka pełzakowa,
Chlamydia (zakażenie na basenie, zapalenie spojówek, narządów rodnych, jaglica, bielmo, astma)
Toksokaroza.

Wyciąg z pestek grejpfruta

Preparaty na bazie pestek z grejpfruta wspomagają odchudzanie, przyspieszają spalanie tłuszczu, mają wpływ na metabolizm, doskonale oczyszczają organizm. Grejpfrut obniża cholesterol, przy cukrzycy powoduje wzrost produkowanej insuliny i zmniejsza poziom glukozy we krwi. Czerwony grejpfrut bogaty w likopen (karetonoid) chroni przed nowotworami pęcherza, trzustki, szyjki macicy.

Znane jest również kosmetyczne działanie grejpfruta, kosmetyki na bazie olejku z grejpfruta są idealne do cery tłustej, problematycznej, wspomagają walkę z trądzikiem, łagodzą stany zapalne skóry, rozjaśniają przebarwienia. Spośród owoców cytrusowych grejpfrut zawiera najwięcej witaminy C, która wzmacnia naczynia krwionośne, dlatego też specyfiki zawierające grejpfrut warto stosować wewnętrznie i zewnętrznie przy skłonności do pękania naczynek, przy żylakach.  Preparaty na bazie grejpfruta stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu, który jak wiadomo zanika wraz z wiekiem, jednym słowem grejpfrut odmładza.

Preparaty na bazie grejpfruta są idealne do higieny jamy ustnej, usuwają nalot na zębach, doskonale czyszczą uszy i ze względu na działanie bakteriobójcze i grzybobójcze są idealne w pielęgnacji stóp, walczą z potliwością stóp.

Antyseptyczne i przeciwbakteryjne zastosowanie wyciągu z pestek grejpfruta wykorzystuje się w celach dezynfekcyjnych w jednej z klinik w Stanach Zjednoczonych. Zamiast chloru stosuje się ekstrakt pestek grejpfruta do dezynfekcji wody w pralniach i basenach w Tajlandii, gdzie owoc uznawany jest jako niejadalny.

Grejpfrut zielony, żółty, czerwony to smaczny i zdrowy owoc, który warto włączyć do naszej diety przez cały rok. Lecznicze działanie wyciągu z pestek grejpfruta wzmacnia organizm i zwalcza wiele chorób i dolegliwości. Kolejny raz natura zaskakuje nas swoją mądrością, cieszmy się tym na zdrowie.

Wyciąg z pestek grejpfruta

Naturalny ekstrakt z grepfruta Viridian Nutrition

Ekstrakt z pestek grejpfruta