Modrzew europejski Krejca Mutation (łac. Larix decidua Krejca Mutation) został wynaleziony już w 1989 roku przez czeskiego szkółkarza pana Ladislava Krejci z miejscowości Hrazany w Czechach. jako czarcia miotła.

Iglak przyjmuje bardzo nieregularną formę krzaczastą o w zasadzie nie przewidywalnym kształcie. W niektórych przypadkach przypomina swoją formą drzewko bonsai. Charakterystyczną jego cechą jest brak pędu przewodniego oraz wyrastanie poszczególnych nowych pędów na różnych gałęziach w sposób chaotyczny. Pędy są zwykle długie, sztywne o jasnobrązowym kolorze. Jednakże ich długość waha się. Jednego roku przyrost jest stosunkowo długi, bo aż kilkanaście centymetrów. Zaś następnego roku długość pędów nie przekracza zaledwie 5 centymetrów, a bywają też lata gdzie przyrost młodych pędów jest wręcz znikomy. Po około 10 latach drzewko ozdobne osiąga zaledwie 1 metr wysokości oraz średnicy 0,6 metra. Niekiedy zdarz się, że nowo wyrosły pęd wyrósł z boku i jest stosunkowo długi. Wówczas to zachodzi konieczność zastosowania podpory dla tej gałęzi.

Modrzew europejski Krejca Mutation posiada ciemnozielone poskręcane spiralnie długie na 1-3 cm igły, które porastają pień jedynie miejscami w nieregularnych odstępach w formie małych kępek. Ta cecha jest również nadaje drzewku niepowtarzalny charakter. Igły oczywiście jak przystało na modrzew są sezonowe przebarwiające się jesienią na złocisty kolor. Bardzo interesująco przedstawia się również zimą w stanie bezlistnym.

Wymagania glebowe ten modrzew ma stosunkowo niewielkie, bowiem doskonale rośnie na umiarkowanie wilgotnej, ale zasobnej w wilgoć glebie najlepiej gliniasto-piaszczystej o kwaśnym odczynie. Stanowisko natomiast powinno znajdować się w pełnym słońcu. Modrzew europejski Krejca Mutation nie znosi natomiast gleb suchych i nieprzepuszczalnych oraz podmokłych. Jest iglakiem całkowicie odpornym na mróz (strefa 4).

Larix decidua Krejca Mutation należy sadzić w miejscu mocno wyeksponowanym. Bardzo rzadko występująca jeszcze w naszych ogrodach. Doskonale swoim pokrojem pasuje do orientalnego wystroju ogrodu. Z powodzeniem można ją także sadzić do donicy stojącej na tarasie czy balkonie. We wszelkiego rodzaju rabatach skalnych czy mini ogródkach odmiana ta jest mile widziana.

Modrzew europejski Krejca Mutation (łac. Larix decidua Krejca Mutation)

Modrzew europejski Krejca Mutation

Modrzew europejski Krejca Mutation

Modrzew europejski Krejca Mutation

Larix decidua Krejca Mutation