SKŁAD KOLAGENU

Pierwsza skojarzenie, gdy myślę kolagen? Młodość, a zaraz potem zdrowe stawy. Kolagen to główne białko tkanki łącznej. Charakteryzuje się dużą odpornością na rozciąganie, stanowi główny składnik ścięgien. Kolagen naturalny odpowiada za elastyczność skóry. Ubytek kolagenu przyspiesza powstawanie zmarszczek. Wypełnia również rogówkę oka.

Kolagen składa się z aminokwasów, między innymi : glicyny, proliny, hydroksyproliny, hydroksylizyny. Zawiera 19 aminokwasów, z których 12 wytwarzają kręgowce. Glicyna wchodząca w skład kolagenu hamuje proces degeneracji mięśni, pobudza syntezę keratyny, DNA i RNA oraz wydzielanie hormonu wzrostu. Prolina hamuje proces starzenia, wzmacnia mięsień sercowy i regeneruje tkankę chrzęstną. Lizyna ma działanie przeciwwirusowe, regeneruje białko. Tyrozyna zawarta w kolagenie walczy z chorobą Parkinsona, działa korzystnie na pracę mózgu, wspomaga tworzenie hormonu tarczycy. Metionina stymuluje powstawanie kolagenu oraz usuwa toksyny.

Kolagen naturalny suplement diety

Rodzaje kolagenu dzieli się na następujące typy:
typ I występuje w organizmie człowieka, jest obecny w tkance tworzącej blizny, w ścięgnach, tkance łącznej kości, w skórze, tkance podskórnej
typ II w chrząstkach stawowych
typ III tworzy się podczas zabliźniania ran, zanim wytworzy się typ I
typ IV w błonie podstawowej, w mikrowłóknach międzytkankowych
typ V śródmiąższowy to dopełnienie typu I, występuje na granicy tkanki tworzącej blizny i tkanek na krawędzi blizn
typ VI to odmiana typu V
typ VII w tkance nabłonkowej np. w skórze, na powierzchni tętnic
typ VIII w śródbłonku – tkankach tworzących błony śluzowe, wnętrze żył i tętnic
IX,X,XI występują w chrząstkach, razem z typem II
XII razem z typami I i III w wielu tkankach.

Kolagen występuje w organizmie człowieka w: skórze, ścięgnach, naczyniach krwionośnych, chrząstkach, kościach, zębach, w wątrobie, nerkach, płucach, sercu. Stanowi około 30 % wszystkich białek organizmu człowieka. Około 40 % kolagenu znajduje się w skórze właściwej, wraz z wiekiem kolagen podlega degradacji, już od 25 roku życia spada jego poziom w organizmie, a po 50 roku proces ten przyspiesza. W produkcji kolagenu biorą udział hormony tarczycy, estrogeny, insulina, w okresie przekwitania procesy te zostają zakłócone i po 60 roku życia kolagen przestaje być produkowany. Niedobór kolagenu odbija swoje piętno na skórze. Wraz z wiekiem pogarsza się stan stawów, skóry, oczu, właśnie na skutek utraty kolagenu.

Kolagen naturalny

HISTORIA KOLAGENU

Nazwa kolagen pochodzi z greckiego kólla – klej  genos – ród, pochodzenie. W latach 70 XX wieku polscy naukowcy rozpoczęli badania nad pozyskiwaniem białek z organizmów morskich. Polski statek badawczy RV Profesor Siedlecki brał udział w badaniach nad pozyskaniem białka z kryla do roku 1991. W latach 80 kolagen pozyskiwano z rybich skór. Ojcem pierwszego polskiego rybiego kolagenu jest prof. Józef Przybylski z Instytutu Chemii Uniwersytetu Gdańskiego ( patent 31 stycznia 2006 roku ). To właśnie w Polsce dopracowano metodę izolacji kolagenu z rybich skór, w której przechodzi on do formy hydratu, nie tracąc struktury potrójnej helisy.

Kolagen pozyskiwany jest ze skór bydlęcych, ale jest biologicznie nieaktywny. Kolagen rybi jest podobny do ludzkiego, jest aktywny i wykorzystywany w kosmetyce i dermatologii.

KOSMETYCZNE I ZDROWOTNE DZIAŁANIE KOLAGENU

Kolagen wykorzystuje się do produkcji kremów, wykazuje on silne działanie przeciwzmarszczkowe. W chirurgii estetycznej stosuje się kolagen do wypełniania ust. Kolagen eliminuje przebarwienia twarzy, pomaga zwalczać cellulit, pomaga niwelować rozstępy, jest idealny dla skóry alergicznej, leczy trądzik młodzieńczy i różowaty, stany zapalne skóry, spłyca blizny. Kolagen cudownie wzmacnia włosy, hamuje proces siwienia, wzmacnia paznokcie. Zbawienne działanie na skórę warto wykorzystać używając kolagenu do masażu.

Kolagen stosuje się w bólach kostnych, stawowych, reumatycznych, bólach kręgosłupa, artretycznych. Jest idealnym suplementem dla sportowców (zakwasy, rozstępy), poleca się spożywanie po złamaniach, zerwanych ścięgnach, skręceniach. Kolagen cudownie regeneruje stawy.

Kolagen naturalny dla sportowców

KOLAGEN NATURALNY W DIECIE

Wśród potraw bogatych w kolagen znajdziemy wywary – galaretki z: kurzych łapek, nóżek wieprzowych. Chrząstki drobiowe i skórki to również bogactwo kolagenu. Golonki, ryba w galarecie. Warto pamiętać, by podczas kolagenowej diety zażywać witaminę C (wpływa na biosyntezę kolagenu). Te produkty spożywamy sporadycznie, a ponieważ znamy działanie kolagenu na nasz organizm warto zażywać kolagen w formie suplementów, co zapewni nam : zdrowe kości,stawy, oczy, serce oraz piękną, promienną, zdrową skórę bez zmarszczek.

Kolagen naturalny suplement diety

Jest jednym z najzdrowszych kolagenów dodatkowo hydrolizowanych z ryb, który zakupisz w naszym sklepie.

 

Kolagen naturalny suplement diety Kolagenum Elena  Kolagen naturalny suplement diety Kolagenum Franciszka