Czekoladowe Muffinki i oczywiście najlepiej z ekologicznych składników to doskonały wybór na zaspokojenie potrzeby czegoś słodkiego niekoniecznie tylko dla najmłodszych. Pulchne i niezwykle delikatne w smaku ciasteczka mogą być okraszone tak naprawdę wieloma dodatkami. W chwili obecnej główny prym smakowy w naszym przepisie będzie wiodła jednak czekolada, która bez najmniejszych oporów pozwoli rozkoszować się słodyczą smaku.

Czekoladowe muffinki

Aby sztuka tworzenia jak najbardziej ekologicznych muffinek zaowocowała pysznymi słodyczami musimy skompletować na początku ekologiczne składniki, do których zaliczają się:

* składnik najlepiej pozyskać z gospodarstwa przestrzegającego naturalnego podejścia do tworzenia  ekologicznej żywności

Przedstawione składniki starczą na upieczenie 12 pysznych czekoladowych muffinek w ciągu zaledwie 25 minut w temperaturze 200 st.C. Jednakże czas pieczenia często uzależniony jest od stosowanego przez nas piekarnika. Dlatego zalecamy na początku uważnie sprawdzić właściwy czas pieczenia.

Niektóre składnik takie jak cukier czy ilość kakao można odpowiednio stopniować tak aby uzyskać optymalny smak satysfakcjonujący nasze podniebienie.

Czekoladowe muffinki

Mąkę orkiszową, proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną, kakao Rainforest Foods i cukier puder wsypujemy do jednej miski i dokładnie mieszamy. W innym pojemniku wkładamy masło, rozbijamy jajko dosypując ekstrakt z wanilii i zalewając te składniki olejem oraz mlekiem. Oczywiście wszystkie składniki dokładnie mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Kolejną równie łatwą czynnością jest połączenie zawartości obu misek i wymieszanie ich. Nie możemy tu zapomnieć o rozdrobnionych kawałkach czekolady, które niedbale dosypujemy do utworzonego ciasta i tak samo niedbale to mieszamy.

Obecnie mamy dostępne w sklepach tak zwane papilotki do których nakładamy łyżką nasze pysznie wyglądające ciasto, wykładamy na blasze. Możemy jeszcze posypać nasze muffinki czekoladą, ale to już wedle uznania.

Po upieczeniu zostawiamy czekoladowe muffinki do wystudzenia. Najlepszym rozwiązaniem jest położenie ciastek na kratce wówczas z każdej strony będą one mogły się studzić.

Muffinki czekoladowe