Świerk kłujący St. Mary’s Broom (łac. Picea pungens St. Mary’s Broom) to kolejny karzeł świerka kłującego, którego charakterystyczną cechą są jasno niebieskie, sztywne i delikatnie błyszczące igły. Na ich tle równie dobrze prezentują się nad wyraz okazałe pąki wierzchołkowe. Niebieskie igły zapewniają temu drzewku całoroczne zainteresowanie. „Saint Mary” została odkryta jako miotła czarownicy w klasztorze świętej Marii Panny w New Jersey, gdzie nadal przebywa. To wiecznie niebieskie drzewo ozdobne jest nadal uważane przez wielu ogrodników jako rarytas. Odmiana ta ma tendencję do tworzenia nieregularnej formy krzaczastej. Jednakże nisko zaszczepiony ma z kolei tendencję do ścielenia się po ziemi pełniąc funkcję okrywową.

Roczny przyrost 3-5 centymetrów.Po 10 latach osiąga 0,9 metrów wysokości przy około 1,6 metra średnicy. W idealnych warunkach może rosnąc 60 lat lub nawet dłużej. W naszych warunkach klimatycznych radzi sobie doskonale. Ze względu na swoje rozmiary polecany jest ten iglak do małych ogrodów. A ze względu na swoją kolorystykę do bajecznych kolorystycznie zestawień roślinnych. Bardzo wytrzymałe drzewko iglaste. Może być również stosowany w pojemnikach w pobliżu domu lub na tarasie czy balkonie. Jest poza tym bardzo odpornym iglakiem na zanieczyszczenia miejskie. Nawet w najbardziej zanieczyszczonych miejscach potrafi się bez większych problemów rozwijać. Z tychże powodów ta odmiana świerka kłującego polecana jest dla nie wprawionych jeszcze ogrodników.

Świerk kłujący St. Mary’s Broom idealnie się rozrasta na stanowiskach półcienistych i słonecznych. Jeśli chodzi o wymagania glebowe to preferuje umiarkowanie wilgotne i średnio żyzne gleby. Nie toleruje z kolei żadnej stojącej wody.  Zastosowanie tego iglaka w naszym ogrodzie może być różnego rodzaju. Może jak już wcześniej wspomniano stanowić roślinę okrywową. Jeśli jest zaszczepiony na nóżce może współtworzyć kompozycję w formie szpaleru lub rosnąć samodzielnie na tle dużo ciemniejszych odmian. Z racji swoich niewielkich rozmiarów jest doskonałym wyborem na wszelkiego rodzaju skalniaki. Szczerze polecam.

Świerk kłujący St. Mary’s Broom (łac. Picea pungens St. Mary’s Broom)

Świerk kłujący St. Mary's Broom

Świerk kłujący St. Mary's Broom

Świerk kłujący St. Mary's Broom