Jodła koreańska Luminetta (Abies koreana Luminetta)Jodła koreańska Luminetta (łac. Abies koreana Luminetta) jest stosunkowo niewielkim, silnie zagęszczonym drzewem ozdobnym. Cechą charakterystyczną tego drzewa iglastego jest żółte przebarwienie igieł na młodych pędach. W dalszych latach kolor żółty ustępuje kolorowi soczystej zieleni z żółtą poświatą. Jest ona tak naprawdę jedną z nielicznych odmian gdzie żółty kolor utrzymuje się przez cały rok. Koreanka Luminetta potrafi już w młodym wieku zawiązać wiele pionowo rosnących szyszek. Szyszki posiadają fioletowo-niebieskie niezmiernie piękne zabarwienie. Ponadto tak jak można to zaobserwować na zdjęciach z dalszej perspektywy jej kolor jest ciemno zielony, natomiast im bliżej drzewka stoimy tym kolor żółty zaczyna stopniowo przeważać. Jodła Luminetta przyjmuje zawsze pokrój stożkowy o bardzo zwartej i gęstej koronie. Po dziesięciu latach iglak osiąga około 2 metrów wysokości i 70 cm średnicy. Docelowo osiąga od 5 do aż 10 metrów. Trzeba przyznać, że rośnie do znacznych rozmiarów dlatego też należy ją sadzić jako tło dla innych, kontrastujących ze sobą odmian. Igły Luminetty są krótkie i miękkie promieniście rozłożone na pędzie. Są one zawsze lekko wygięte ku górze dzięki czemu widoczny jest matowego i zarazem jasnego koloru spód igły.

Jodła koreańska Luminetta jest dość starą już odmianą, bowiem została ona wyselekcjonowana z siewek już w latach 60 tych XX wieku w holenderskiej szkółce Konijn. Do sprzedaży została wprowadzona około 1977 roku pod pierwotną nazwą Lutea, która obowiązywała aż do 1990 roku, w którym to zaczęto ja mianować Luminettą.

Lubi stanowiska słoneczne nieco zaciszne. Bardzo pięknie prezentuje się jako soliter. Jodła koreańska Luminetta wymaga gleby przepuszczalnej o kwaśnym pH i nieco wilgotnej. Z racji barw jakie sobą reprezentuje i w sumie samemu zwartemu kształtowi jodła koreańska Luminetta zasługuje na swoje miejsce w każdym przydomowym ogrodzie. Wielu z projektantów ogrodów bierze tę odmianę pod uwagę przy komponowaniu niebanalnych kompozycji roślinnych. Doskonała do uprawy dla każdego początkującego ogrodnika, gdyż nie sprawia w naszych warunkach klimatycznych większych problemów. Jej mrozoodporność jest praktycznie całkowita. Jedynie czego nie toleruje to dużych skoków temperatur, a także gliniastych i podmokłych gleb. Przyczynkiem do wyhamowania jej wzrostu są wiosenne przymrozki, które mogą uszkodzić młode wyrosłe już pędy. Polecana zazwyczaj jako tło dla innych roślin i dla rozświetlenia krajobrazu. Można ją spotkać u wielu szkółkach na terenie naszego kraju.

Doskonałymi sąsiadami tej jodły byłyby: świerk pospolity Rydal lub jodła hiszpańska Aurea.

 Jodła koreańska Luminetta (łac. Abies koreana Luminetta)

Jodła koreańska Luminetta

Jodla-koreanska-Luminetta-2

Jodla-koreanska-Luminetta-3