Jodła koreańska Tajga (łac. Abies koreana Tajga) jest bardzo dekoracyjną a zarazem karłową odmianą drzewka iglastego charakteryzująca się nieregularnym i spłaszczonym kształtem. Roczny przyrost tej miniatury do od 3 cm do 10 cm rocznie. Praktycznie ciężko jest określić jaki będzie kształt tego drzewka za po 10 lub więcej latach.

Igły krótkie sztywne ciemno zielone z wierzchniej strony oraz srebrne od spodu z także ciemno zielonym paskiem idącym pośrodku wzdłuż igły. Wszystkie igły posiadają prawie tę samą długość 1 centymetra i są promieniście rozłożone na stosunkowo grubym pniu.  Zbyt mała długość igieł powoduje, że patrząc na łodygę iglaka pod odpowiednim kątem bez trudu zauważymy prześwitujący pień. Efektowna ze względu na często i szybko mimo młodego wieku pojawiające się fioletowe szyszki. Te ostatnie szalenie dobrze kontrastują z kolorem igieł. Nierzadko już w szkółce  kupując tę odmianę możemy się spotkać z tym, że jedna z jodeł zawiązała już szyszki. Inną cechą charakterystyczną jest wykształcenie pokrzywionego przewodnika tworzącego swoiste kolejne piętro, na którym to nieco gęściej zaczynają wyrastać kolejne gałęzie.

Jak sama nazwa wskazuje jodła koreańska Tajga doskonale znosi warunki klimatyczne panujące w naszym kraju. Preferuje stanowiska częściowo zacienione oraz dobrze nasłonecznione.  Koreanka Tajga najlepiej czuje się w lekko przepuszczalnej, wilgotnej i kwaśnej glebie.  Jest zatem w pełni mrozoodporna i odporna na choroby.

Drzewko jest idealnym pretendentem do posadzenia go w donicy. Wolny przyrost pozwoli cieszyć oko nawet na ogrodowym balkonie lub tarasie.  Z tego też względu jest to jodła polecana do ogrodów orientalnych, szczególnie tych zakładanych na ograniczonej powierzchni. Nie wymaga cięcia ani korygowania wzrostu.  Jest to jedna z niewielu odmian jodły, których uprawy z powodzeniem mogą podejmować się nawet początkujący ogrodnicy. Polecamy do każdego typu ogrodu!

Bardzo ceniona odmiana jodły będąca swoistą gratką dla kolekcjonerów roślin ozdobnych. W naszych rodzimych szkółkach jest jeszcze mało popularna i rzadko występuje w ofercie sprzedaży. Projektując nasz ogród nie powinniśmy zapomnieć od tej odmianie. Idealny karzeł na wszelkiego rodzaju skalniaki.

Jodła koreańska Tajga (łac. Abies koreana Tajga)

Jodła koreańska Tajga - Abies koreana Tajga

Jodla-koreanska-Tajga (2)

Jodla-koreanska-Tajga (4)

Jodla-koreanska-Tajga (6)

Jodla-koreanska-Tajga (7)