Naturalne substancje zapachowe

Naturalne substancje zapachowe i ich nowe metody śledzenia to obecnie coraz bardziej zaawansowane technologie, aby wydobyć z natury jak najwięcej zapachów byśmy mogli je poznawać.

Ostatnio  na Uniwersytecie w Göteborgu tamtejsi doktorzy prowadzili prace badawcze prezentujące nowe metody śledzenia alergizujących związków zapachowych w produktach konsumenckich takich jak perfumy. Naturalne substancje zapachowe są bowiem najważniejszą częścią składową prawie wszystkich kosmetyków i nie tylko.

Stwierdzili, że skoro składniki w tych kosmetykach są narażone na kontakt z powietrzem to ważne jest aby  podczas ich badań sprawdzać nie tylko czyste składniki, ale również składniki te w kontakcie z powietrzem.  Dzięki temu łatwiejsza będzie diagnoza pacjenta, który cierpi na alergię.

naturalne substancje zapachowe

Na Wydziale Chemii i Biologii Molekularnej Uniwersytetu w Göteborgu uczeni posiadają już opracowane metody analizy chemicznej, które po raz pierwszy umożliwiają identyfikację związków zapachowych, które zostały wystawione na działanie powietrza, a tym samym stały się silnymi alergenami w małych ilościach i że ludzie mogą wejść w kontakt z produktami konsumenckimi .

Związki zapachowe są jednymi z najbardziej alergizujących substancji pochodzących ze środowiska i są prawie zawsze stosowane w kosmetykach i produktach higieny.

Naukowcy testowali dwa olejki eteryczne zawierające niektóre z najbardziej popularnych mieszanek zapachowych, czyli olej ze słodkich pomarańczy oraz olej z liści drzewa pomarańczowego. Badacze wykazali wcześniej, że pewne wspólne wystawienie mieszanek zapachowych na powietrze prowadzi do tworzenia silnych alergenów w szczególności  chodzi tu o wodoronadtlenki.

Analizy wskazują, że wodoronadtlenki w związkach zapachowych były obecne już wcześniej zanim butelka została otwarta. Ich poziom ponadto wzrasta, gdy są wystawione na działanie powietrza tuż po otworzeniu opakowania.  Badanie pokazuje, że oleje nie posiadają naturalnej ochrony przed powstawaniem związków alergizujących.

naturalne substancje zapachowe

Aby dowiedzieć się więcej o tym, co się dzieje, gdy związki zapachowe łączą się z powietrzem, Studiowano dwa dodatkowe powszechnie stosowane mieszanki zapachowe alfa- terpinen i citronellol. Alfa -terpinen znajduje się na przykład w oleju z drzewa herbacianego oraz cytronellol, z geranium, jest jednym z sześciu związków zapachowych w najczęściej stosowanych w kosmetykach i produktach higienicznych. Efekt uczulający obu związków wzrasta dziesięciokrotnie po ekspozycji w powietrzu w porównaniu do czystych związków zapachowych.

W wodoronadtlenki ze związków zapachowych są zazwyczaj trudne do określenia i oszacowania. Są nietrwałe i nie absorbują promieni UV, a są bardzo podobne i są w kilku różnych formach. Ponadto występują w niskich stężeniach w złożonych mieszaninach. Nowe sposoby obejmują rozdzielanie wodoronadtlenków stosując albo ciecz lub chromatografie gazowej i wykrywane są za pomocą spektrometrii masowej.

Zgodnie z przepisami UE , kosmetyki muszą być specjalnie oznakowane gdy zawierają substancje zapachowe w stężeniach przekraczających 0,001 % w odniesieniu do produktów stałych takich jak płyny  oraz w stężeniach przekraczających 0,01 % w produktach spłukiwanych takich jak szampony.

naturalne substancje zapachowe

Naturalne substancje zapachowe znajdują się z pewnością w naszych perfumach, które znajdziesz na sklepie.

Naturalne substancje zapachowe perfumy-mieta-balm-balm-33-ml-biosna