Świerk serbski Wodan (łac. Picea omorika Wodan) to ciemno zielono niebieski iglasty karzeł. Jego standardowym kształtem jaki przybiera jest nieregularny stożek. W ciągu 10 lat osiąga zaledwie 0,6 m wysokości przy niecałych 50 cm średnicy. Zatem średni przyrost roczny kształtuje się na poziomie 6 cm. W początkowych latach jego życia często nie jest zauważalne wypiętrzanie się górnych gałęzi. Jednak gdy jest starszy kształt stożka wyostrza się. Charakterystyczną cechą tej odmiany jest kształt, kolor i ułożenie w swoistych kępkach ciemno zielono szaro srebrzysto niebieskich igłach. W stosunku do łodygi igły ułożone są promieniście i pod dużym kątem do przodu pędu oplatając tym samym pień, który staje się przez nie mało widoczny. Także długość igieł i ich położenie sprawiają, że widać ich obie strony. Z wierzchu igła świerka jest ciemnozielona i błyszcząca, zaś od spodu srebrzyste z dwoma biegnącymi równolegle do osi igły paskami. Z pewnej odległości widać jakby jego zielone igły były przyprószone niebiesko srebrzystym pyłkiem.

Świerk serbski Wodan jest iglakiem miniaturowym bardzo rzadkim jeszcze w naszych ogrodach, bowiem został on wprowadzony do handlu w 2009 roku przez holenderską szkółkę Edwin Smits Nursery. Iglasty rarytas. Każdy kolekcjoner drzewek iglastych powinien go mięć w swojej kolekcji.

Świerk serbski Wodan (Picea omorika Wodan) należy bezsprzecznie do jednych najbardziej efektownych iglaków jakie możemy mieć w swoim ogrodzie. Jest doskonałym drzewkiem ozdobnym do tego, aby komponować z niego kolorystycznie obłędne kompozycje ogrodowe. Doskonale prezentowałby się na tle żółtych odmian na przykład świerka kaukaskiego Skylands, bądź też w sąsiedztwie złocistej jodły hiszpańskiej o wdzięcznej nazwie Aurea.

Świerk serbski Wodan preferuje zazwyczaj stanowiska pół cieniste lub słoneczne. Słoneczne dlatego, że w miejscu zbyt zacienionym mógłby nie przybierać aż tak efektownych kolorów. Ponadto Wodan lubi gleby przepuszczalne, lekko wilgotne i kwaśne. W polskich warunkach klimatycznych radzi sobie bez najmniejszych problemów.

Wodan może rosnąć jako soliter, na skalniakach, w donicach, na rabatach.

Świerk serbski Wodan (Picea omorika Wodan)

Picea-omorica-Wodan

świerk serbski Wodan

Picea-omorica-Wodan-1

Świerk-serbski-Wodan

Świerk-serbski-Wodan-