Jodła hiszpańska Aurea (łac. Abies pinsapo Aurea) jest wolno rosnącym drzewkiem iglastym o pokroju stożkowym. Pierwsze wzmianki o jej francuskim pochodzeniu sięgają aż 1868 roku. W polskim klimacie iglak ten osiąga zaledwie 2 metry wysokości oraz metr średnicy na dole po 10 latach.

Kształt igieł jodły hiszpańskiej jest z bardzo charakterystyczny. Promieniste i zarazem gęste ułożenie igieł na pniu w kształcie szczotki w dużej mierze go przysłania. Igły, których długość z reguły wynosi od 1 do 2 cm na młodych przyrostach przybierają soczyście żółtą barwę. Z upływem miesięcy zmieniają kolor na jasno zielony. Aby w pełni uzyskać poszczególne odcienie żółtego i zielonego należy posadzić drzewko osłoniętym, słonecznym i częściowo zacienionym miejscu. Posadzenie jodły hiszpańskiej Aurea w bardzo nasłonecznionym miejscu bez najmniejszego cienia spowoduje, że kolor zielony będzie bardzo słabo widoczny. Jeśli chodzi o warunki glebowe to preferuje ona lekko wilgotna glebę o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym. Z racji, że jest ona również odmianą jak sama nazwa wskazuje hiszpańską to jest umiarkowanie odporna. Najgorszymi z możliwych są wiosenne przymrozki, które potrafią zniszczyć nowe wiosenne pędy. Naturalną granicą klimatyczną w Polsce jest pas ziemi między Szczecinem, a Zamościem. Im bardziej na południowy zachód tym większe prawdopodobieństwo uprawiania jodły hiszpańskiej bez większej opieki. W pozostałej części kraju jodła hiszpańska Aurea z pewnością będzie miała problem z przezimowaniem. Uprawie Aurei sprzyja z pewnością bliskość zbiornika wodnego, zaś przeszkodą w rozwoju jest zanieczyszczone i suche powietrze.

Jodła hiszpańska Aurea swoim kształtem, kolorystyką oraz miniaturowym rozmiarem jest częstym gościem w naszych ogrodach dzielnie współgrając z innymi roślinami w najrozmaitszych kompozycjach. Może stanowić zarówno tło dla ciemniejszych odmian roślin jak i rosnąć na samodzielnym stanowisku, na którym można drzewko podziwiać z każdej strony. Po kilku latach na górnych częściach korony jodły można zaobserwować kremowo-brązowe szyszki.

Odmiana jodły polecana raczej bardziej doświadczonym ogrodnikom, którzy mogę nieco więcej czasu poświecić tej roślinie. Jodła hiszpańska Aurea każdemu ogrodowi nada niepowtarzalny styl. Jodła ta idealne współgra z następującymi drzewami ozdobnymi:

Jodła hiszpańska Aurea (łac. Abies pinsapo Aurea)

Jodła hiszpańska Aurea

Jodła hiszpańska Aurea

Jodła hiszpańska Aurea