Świerk pospolity Rydal (łac. picea abies Rydal) jest jedną z piękniejszych odmian świerka pospolitego charakteryzująca się czerwonymi wiosennymi przyrostami dzięki czemu doskonale nadają się na tak zwany soliter, czyli wyeksponowane drzewo oddzielnie stojące. Tak naprawę świerk Rydal jest jedną z naprawdę niewielu odmian o czerwonym przyroście. Czerwony kolor utrzymuje się około jednego miesiąca po czym igły zielenieją sprawiając, że ów świerk z powrotem staje się w pewnym sensie „zwyklakiem”. Patrząc na niego przez pozostałą część roku to niczym szczególnym się on już nie wyróżnia. Zimą Rydala można odróżnić od innych świerków pospolitych po charakterystycznych smukłych i delikatnych igłach osadzonych na podobnie wyglądających gałęziach.

Świerk pospolity Rydal

Świerk pospolity Rydal

Świerk pospolity Rydal przyjmuje zawsze pokrój stożkowy często nieregularny. Jego igły zarówno z wyglądu jak i w dotyku wydają się niezwykle delikatne. Podobnie można powiedzieć wyglądają wiotkie łodygi, które  niezbyt gęsto się rozrastają. Z upływem lat gęstość poszczególnych gałęzi się stopniowo zwiększa. Swoistym ewenementem jest także to, że na wierzchołku gałęzi prowadzącej często zawiązuje się nawet ponad 10 pąków. Świerk Rydal jest więc stworzony do kreowania niespotykanych zestawień kolorystycznych. Biorąc pod uwagę naszą flagę państwową, której kolorami są oczywiście czerwony i biały to chcąc zestawić te barwy w postaci drzew iglastych należałoby posadzić obok siebie właśnie Rydala, a obok niego też znanego wszystkim kolekcjonerom świerka kłującego zwanego Białobokiem.

Roczny przyrost Rydala szacuje się od 6 do 8 cm.  Jest on drzewem bez specjalnych wymagań preferującym gleby umiarkowane, żyzne i wilgotne, ale dobrze zdrenowane. Jako odmiana wolniej rosnąca dorasta do 3-4 metrów wysokości. Jego zastosowanie w ogrodzie może być wielorakie. Może stanowić tło ogrodu jak i rosnąc na tle innych kolorowych odmian eksponujących jego barwne walory. Każdy kolekcjoner drzew ozdobnych powinien go mieć w swojej kolekcji. Preferowanym stanowiskiem dla Rydala jest osłonięte i zarazem ciepłe stanowisko w pełnym słońcu, gdyż wówczas w pełni wydobędzie się karmazynowy kolor igieł. Jedynym problemem mogą być wiosenne przymrozki często mające miejsce w naszym klimacie. Bowiem młode pąki, które zdążyły już zacząć się rozwijać są często właśnie wiosną uszkadzane przez zbyt niskie temperatury. Wówczas to przyrost tegoż roku możemy uznać za stracony. Oczywiście można temu zapobiec stosując czasową osłonę drzewka odpowiednim materiałem.

Świerk pospolity Rydal i jego pochodzenie

Świerk pospolity Rydal został wynaleziony jako czarcia miotła w szwedzkich lasach przed rokiem 1993. Tego zjawiskowego odkrycia dokonał  Tage Lundell posiadający szkółkę w miejscowości Helsingborg. Autentyczne pochodzenie tej odmiany ustalono na podstawie Aris G. Auders, Derek P. Spicer “Royal Horticultural Society Encyclopedia of Conifers: A Comprehensive Guide to Cultivars and Species”, London: Royal Horticultural Society, 2012

Jak już wcześniej wspomniano na świecie istnieje już więcej odmian świerka o czerwonych przyrostach.
Picea abies Roseospica – Świerk pospolity Roseospica – różowe przyrosty,
Picea abies Spring Fire – Świerk pospolity Spring Fire – karzeł z czarciej miotły  !!!
Picea abies Rydal – Świerk pospolity Rydal,
Picea abies Cruenta – Świerk pospolity Cruenta,
Picea abies Rubra Spicata – Świerk pospolity Rubra Spicata,
Picea asperata Spring Red – Świerk chiński Spring Red
Picea omorika Roter Austrieb – Świerk serbski Roter Austrieb

Tu możesz kupić to piękne skądinąd drzewo ozdobne.

Świerk pospolity Rydal (łac. Picea abies Rydal)

Świerk pospolity Rydal

Świerk pospolity Rydal

Świerk pospolity Rydal

Świerk pospolity Rydal

Świerk pospolity Rydal

Świerk pospolity Rydal

Picea abies Rydal

Świerk pospolity Rydal

Picea abies Rydal

Picea abies Rydal

Picea abies Rydal