Świerk pospolity Pusch to czarcia miotła znaleziona na odmianie 'Acrocona’ przez hodowcę pana Pusch’a już w 1975 roku w niemieckiej miejscowości Werder. Do handlu została wprowadzona przez  berlińskie Arboretum Humbolta w 1987 roku. Ta wielce urokliwa odmiana szybko znalazła wielu zwolenników, bowiem jej cechą charakterystyczną są liczne różowe szyszki na końcach jej pędów pojawiające się co roku w dużych ilościach.

Świerk pospolity Pusch dla lepszego wyeksponowania powinien być szczepiony nieco wyżej. Początkowo przybiera pokrój płaskokulisty. Jego nieregularny zaokrąglony kształt po wielu latach przybiera formę nieforemnego stożka. Jeśli jest zaszczepiony na nóżce niektóre z gałęzi bywają nieco dłuższe przez co z jednej strony potrafią majestatycznie opadać ku ziemi eksponując warkocze różowo zielony gałęzi. Przyrost tej odmiany jest bardzo powolny. Po 10 latach jego wysokość oscyluje w granicach 0,3-0,5 metra wysokości przy nieco większej szerokości (średnicy) kształtującej się powyżej 0,6 metra. Same szyszki osiągają rozmiar 2-3 centymetrów jak wspomniano w okresie wiosennym mają barwę różowo czerwoną perfekcyjnie kontrastująca z żywo zielonym kolorem igieł. W późniejszym okresie roku szyszki te powoli wysychają i odpadają. Żywo-zielone igły tego iglaka są zwykle krótkie i delikatne ułożone pod kątem wzdłuż łodygi.

Świerk pospolity Pusch jest pod każdym względem idealnym drzewkiem w naszym klimacie. Jest iglakiem bardzo mało wymagającym najlepiej rosnącym na glebach próchnicznych o umiarkowanej wilgotności lub gliniasto-piaszczystych. Jest całkowicie mrozoodporny. Stanowisko dla Pusch’a powinno być najlepiej nasłonecznione z lekkim zacienieniem. Iglak ten nie znosi bardzo suchego i mocno zanieczyszczonego powietrza. Dzięki swoim niewielkim rocznym przyrostom jest odmianą w zasadzie miniaturową idealnie pasująca do małych ogrodów, skalniaków czy tez rabat. Z racji swojej indywidualności zaleca się oczywiście posadzenie go jako soliter, aby można było go podziwiać z każdej strony. Doskonale prezentuje się w zestawieniu z żółtą jodłą hiszpańską Aureą.

W literaturze poświęconej drzewom ozdobnym nazwa 'Pusch’a’ posiada synonimy. Zwykle jest określany jako świerk pospolity Acrocona Nana (Picea abies Acrocona) lub świerk pospoility Acrozwerg (Picea abies Acrozwerg). Pochodznie tej znamienitej odmiany iglaka określono na podstawie literatury Aris G. Auders, Derek P. Spicer “Royal Horticultural Society Encyclopedia of Conifers: A Comprehensive Guide to Cultivars and Species”, London: Royal Horticultural Society, 2012.

Świerk pospolity Pusch (łac. Picea abies Pusch)

świerk pospolity Pusch

Świerk pospolity Pusch

Świerk pospolity Pusch

świerk pospolity Pusch