Soda oczyszczona – ekologiczne i uniwersalne jej zastosowanie

Wodorowęglan sodu, czyli soda oczyszczona, to naturalna substancja o wyjątkowo uniwersalnych właściwościach i zastosowaniu. To nie tylko popularny spulchniacz do ciast, lek na zgagę czy środek do czyszczenia. Soda oczyszczona jest także wykorzystywana w wielu innych dziedzinach życia, a co najważniejsze, mimo swoich cennych przymiotów chociażby w zakresie usuwania zanieczyszczeń, jest całkowicie nieszkodliwa i przyjazna środowisku. Dostępna w sklepie Biosna.pl soda oczyszczona Ekomama posiada konieczne badania i atesty konieczne także do użytku spożywczego i jest całkowicie biodegradowalna.

Soda oczyszczona w kuchni

Soda oczyszczona w kuchni

Soda oczyszczona szczególnie jest przydatna do celów leczniczych

Soda oczyszczona znakomicie przydaje się w rozmaitych zaburzeniach układu pokarmowego. Wszyscy zapewne znamy jej działanie jako środka na zgagę, niestrawność czy nadmierne zakwaszenie żołądka. Wystarczy łyżeczkę sody rozpuścić w ciepłej wodzie i wypić, a skutek będzie natychmiastowy. Warto także sięgnąć po nią w przypadku bólu gardła, jego przepłukanie mieszanką sody z wodą i sokiem z cytryny przyniesie zdecydowaną ulgę.

Przyczyną powstawania wielu współczesnych chorób cywilizacyjnych jest nieodpowiedni sposób odżywiania powodujący nadmierne zakwaszenie organizmu. Chodzi przede wszystkim o nadmierne ilości spożywanego mięsa, cukru, produktów wysoko przetworzonych, używek, a zbyt małe warzyw i owoców. Taka dieta sprzyja wysokiej kwasowości organizmu, a to z kolei może spowodować rozwój licznych schorzeń, z nowotworami włącznie. Soda, mająca odczyn zasadowy, okazuje się skuteczna jako środek neutralizujący kwasy oraz oczyszczający organizm z toksyn.

Istnieją nawet, niepotwierdzone jednak naukowo, hipotezy, że dzięki tego rodzaju właściwościom substancja ta jest skutecznym lekiem na raka, ponieważ guzy i ich otoczenie rozwijają się w środowisku kwaśnym, natomiast soda, mająca odczyn zasadowy, powoduje jego zmianę na alkaliczne, co blokuje rozmnażanie beztlenowych komórek nowotworowych. Niezależnie od prawdziwości takich teorii, picie roztworu sody oczyszcza i odkwasza organizm. Należy jednak w tej kwestii zachować ostrożność, a najlepiej poradzić się lekarza, bywają bowiem schorzenia, w przypadku których soda może zaszkodzić.

Nie ulega natomiast wątpliwości, że wodorowęglan sodu jest znakomitym antidotum na ukąszenia owadów, wysypkę, czy stany zapalne skóry, z uwagi na swoje właściwości antybakteryjne. Niekiedy stosuje się go także w leczeniu oparzeń. Istnieje również przekonanie, że roztwór sody z gorącą wodą przyjmowany doustnie likwiduje sezonowe objawy uczulenia na pyłki kwiatowe.

Pasta sporządzona z wody i sody oczyszczonej może być bardzo pomocna w końcowej fazie ospy wiatrówki, kiedy to na twarzy i ciele pojawiają się swędzące krosty, których jak wiadomo, nie wolno rozdrapywać. Dzieciom, które najczęściej padają ofiarami tej choroby zakaźnej, zaleca się także kąpiele właśnie z dodatkiem sody oczyszczonej.

Soda oczyszczona dla celów leczniczych

Soda oczyszczona dla celów leczniczych

Soda oczyszczona, pielęgnacja urody i higieny osobistej

Dzięki właściwościom odświeżającym i złuszczającym, soda oczyszczona może być wykorzystywana jako w pełni naturalny peeling, usuwający martwy naskórek z twarzy i ciała. Wystarczy odrobinę kryształków rozpuścić w przegotowanej wodzie przygotowując roztwór o konsystencji papki i otrzymać tym sposobem domowej produkcji ekologiczny i bezpieczny dla ciała peeling, mający ponadto delikatne działanie odkażające. Taką papkę z dodatkiem soku z cytryny i miodu możemy również wykorzystać jako maseczkę na twarz nakładając ją na 15 minut, a następnie spłukując. Uzyskamy dzięki temu efekt oczyszczenia i odświeżenia cery.

Soda oczyszczona w kosmetyce

Soda oczyszczona w kosmetyce

Powszechnie znane jest działanie sody jako środka wybielającego zęby, warto jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności i umiaru, jako że nie pozostaje ona bez wpływu na szkliwo. Zamiast tego mieszankę wody z sodą można wykorzystać jako płyn do płukania ust skutecznie dezynfekujący i usuwający brzydki zapach. Wreszcie roztwór sody oczyszczonej może służyć jako szampon skutecznie usuwający pozostałości po rozmaitych kosmetykach do włosów i wszelkie zanieczyszczenia. W naturalnej postaci z kolei soda doskonale zastąpi tak zwany suchy szampon, wystarczy ją rozprowadzić po całej głowie i delikatnie wmasować, a następnie dokładnie wyczesać.

Ta dobroczynna substancja zapobiegnie nadmiernemu poceniu, jeśli natrzemy miejsca pod pachami pastą z sody i pozostawimy ją na pewien czas, skutecznie zmiękczy naskórek wokół paznokci przed zabiegiem manicure, czy wreszcie usunie nieprzyjemny zapach i zmiękczy nasze stopy, jeśli poddamy je kąpieli w roztworze sody.

Soda oczyszczona może się też okazać kołem ratunkowym w sytuacji nadzwyczajnej, kiedy to zależy nam akurat na nieskazitelnym wyglądzie, a ze zgrozą stwierdzamy na twarzy obecność pryszcza. Trzeba wówczas sięgnąć po wypróbowany sposób naszych babć, mianowicie sporządzić papkę z sody i przegotowanej wody, nałożyć na nieszczęsną krostkę i poczekać do wyschnięcia.

Soda oczyszczona i higiena osobista

Soda oczyszczona i higiena osobista

Soda oczyszczona na działce i w ogrodzie

Prawdziwi miłośnicy natury są z reguły niechętni stosowaniu chemicznych nawozów czy środków ochrony roślin, dlatego coraz częściej sięgają po najróżniejsze naturalne i wykonane domowym sposobem preparaty. Okazuje się, że takimi właśnie metodami można efektywnie zwalczać na przykład szkodniki, nie narażając przy tym środowiska i nie unicestwiając pożytecznych owadów.

Soda oczyszczona z pewnością przyda się do zlikwidowania mszyc, roztoczy i mączlików. Skutecznie się ich pozbędziemy sporządzając na przykład roztwór składający się z 4 litrów wody i dwóch łyżek wodorowęglanu sodu, a następnie spryskując nim rośliny. Tego rodzaju mieszankę można jeszcze wzbogacić o jadalny olej mieszając najpierw sodę z olejem, a następnie z  ciepłą wodą. Mieszankę uzyskujemy silnie potrząsając, a potem wlewamy do większej ilości zimnej wody i spryskujemy zaatakowane rośliny.

Soda oczyszczona w ogrodzie

Soda oczyszczona w ogrodzie

Soda oczyszczona i zastosowania przemysłowe

Wodorowęglan sodu jest na szeroką skalę wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym, przede wszystkim jako składnik past do zębów, w przemyśle spożywczym jako składnik proszku do pieczenia oraz chemicznym, na przykład jako substancja zmiękczająca wodę. Wyjątkowe cechy tej sody powodują, że używa się jej jako środka spieniającego także w takich urządzeniach, jak gaśnice pianowe.

Jednak najszerzej soda wykorzystywana jest ze względu na swoje właściwości czyszczące, w pierwszym rzędzie w szeroko rozumianej branży spożywczej. Jest ona bowiem, w przeciwieństwie do najróżniejszych detergentów, bezpieczna dla zdrowia, a przy tym równie, a może i bardziej efektywna, jeśli chodzi o zachowanie higieny. Doskonale usuwa wszelkie zanieczyszczenia z powierzchni metalowych, plastikowych, gumowych, szklanych. Stosuje się ją zatem i w przetwórstwie, i w handlu, i w gastronomii.

Soda jest szczególnie przydatna w czyszczeniu powierzchni i elementów delikatnych, wrażliwych na uszkodzenia, takich jak obwody elektryczne czy układy hydrauliczne, ale również w konserwacji rozmaitych narzędzi, maszyn i urządzeń.

Soda oczyszczona w łazience

Soda oczyszczona w łazience

Soda oczyszczona w gospodarstwie domowym

Ta znana wszystkim naturalna substancja od wieków znajdowała wszechstronne zastosowanie przede wszystkim jednak w gospodarstwie domowym. Zanim jeszcze wynaleziono najróżniejsze chemiczne środki czyszczące, gospodynie domowe znakomicie radziły sobie z utrzymaniem higieny korzystając właśnie z sody. Dzisiaj, po latach dominacji detergentów, ten ekologiczny produkt znowu wraca do łask, a jego popularność jest tym większa, że jest to środek o wszechstronnym zastosowaniu, w pełni naturalny i niedrogi. Dostępna w sklepie Biosna.pl soda oczyszczona Ekomama o wadze 1 kg kosztuje tylko 8 zł i może być również stosowana do celów spożywczych.

Jak możemy ją wykorzystać w naszym domu? Pierwsze i najbardziej oczywiste skojarzenie, to zastosowanie jej jako środka spulchniającego, zamiast fabrycznego proszku do pieczenia. Tak kiedyś piekło się ciasta, a i dzisiaj do klasycznego świątecznego piernika dodaje się właśnie nie proszku do pieczenia, a sodki. Trzeba tylko pamiętać, że ze względu na siłę oddziaływania, sodki dajemy znacznie mniej niż fabrycznego spulchniacza, mniej więcej w proporcji – jedna łyżeczka sodki zamiast trzech łyżeczek proszku. Pomocna będzie również przy myciu naczyń po oliwie lub occie oraz przy usuwaniu plam z soków, wina, kawy, herbaty. Można jej też użyć do czyszczenia zaśniedziałych sztućców lub biżuterii.

Soda oczyszczona do łazienki

Soda oczyszczona do łazienki

Ale w naszej kuchni soda przyda się też przy innych okazjach. Jeśli na przykład chcemy się pozbyć brzydkiego zapachu w lodówce, zmywarce czy szafce kuchennej, ta substancja będzie z pewnością najlepsza. W lodówce czy szafce trzeba umieścić na parę dni miseczkę z sodą w naturalnej postaci, natomiast w zmywarce posypać naczynia przed włączeniem urządzenia. Soda poradzi sobie z osadami od kawy czy herbaty, a nawet z przypalonymi garnkami, tylko potrwa to trochę dłużej. Trzeba garnek zalać lub zamoczyć w całości w wodzie z sodą i zostawić na noc, a następnie wyszorować go pastą z sody, w razie potrzeby zawiesinę zagotować lub powtórzyć całą operację. Jest to proces może nieco bardziej pracochłonny niż użycie detergentów, ale zdecydowanie lepszy dla naszego zdrowia i środowiska.

Niemal wszystkie rodzaje domowych powierzchni czy urządzeń można szybko i skutecznie czyścić przy udziale sody w naturalnej postaci bądź w postaci wodnego roztworu. Jej specyficzne oddziaływanie powoduje, że równie sprawnie usuniemy zabrudzenia typowo kuchenne, jak i osad z kamienia w umywalce, zlewie czy wannie, ślady błota z gumoleum, tłuste plamy na armaturze. Doprowadzimy do porządku dywan lub wykładzinę dywanową posypując je na godzinę sodą, a następnie sprzątając odkurzaczem. Wyjąwszy delikatne tkaniny wełniane czy jedwabne, sodę oczyszczoną można także dodawać do prania. Nie tylko skutecznie usunie zabrudzenia i zapachy, ale przyczyni się do wzmocnienia kolorów.

Wodorowęglan sodu wpływa nawet na przedłużenie żywotności ciętych kwiatów – zamiast specjalnych preparatów wystarczy do wazonu dodać szczyptę tej uniwersalnej substancji. Zapewne znalazłoby się jeszcze kilka dodatkowych i niewymienionych tutaj zastosowań sody oczyszczonej, jednak przede wszystkim, oprócz niesłychanie szerokiej przydatności, soda ma tę niekwestionowaną wartość, że jest środkiem naturalnym, bezpiecznym dla zdrowia i w pełni ekologicznym, a więc neutralnym dla środowiska.

Soda oczyszczona przydatna również w praniu

Soda oczyszczona przydatna również w praniu

 

Soda oczyszczona ekologiczna dostępna jet w naszym sklepie.