Soja natto – czym może nas zaskoczyć?

Obecnie coraz więcej osób zdaje się mieć świadomość tego, jak duży wpływ na nasze zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne, ma nasza dieta. Dlatego też, zaczynamy interesować się produktami, które mogą pozytywnie wpłynąć na nasze ciało i wpisujemy je do naszego codziennego jadłospisu. Jednym z takich produktów jest z pewnością soja natto, która szybko stała się prawdziwym hitem, wśród osób ceniących sobie wartościowe i przede wszystkim naturalne pożywienie. Czym jest i w jaki sposób wpływa na nasz organizm? Tego właśnie dowiesz się z tego artykułu.

Soja-natto

Co to jest soja natto?

Soja natto to naturalny produkt spożywczy, który od wieków jest elementem diety Japończyków i pomaga im w zachowaniu lepszego zdrowia. Pozyskuje się ją w wyniku dodania do gotowanej soi bakterii Bacillus natto. W takiej to właśnie mieszance zachodzi naturalny proces fermentacji, w trakcie którego uzyskiwany jest enzym nattokinaza. W rzeczywistości, to właśnie obecność tegoż enzymu sprawia, że soja natto jest tak wartościowym produktem, który zdobywa popularność również w Polsce.

Czym zatem jest nattokinaza? Otóż, enzym ten został odkryty już w 1980 roku przez japońskiego lekarza, doktora Hiroyuki Sumi. To właśnie on przeprowadził badania 173 produktów żywnościowych, aby sprawdzić, które z nich mogą korzystnie wpływać na nasz układ krążenia. Okazało się, że nattokinaza jest składnikiem, który daje świetne efekty, niespotykane w przypadku żadnego innego składnika. W związku z tym, po tym jak doktor Sumi oznaczył ten wyjątkowy enzym, poddawano go licznym badaniom, które oczywiście potwierdziły jego niezwykłe właściwości.

Soja natto nutrition

Soja natto nutrition

Sama natura

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż soja natto to produkt w stu procentach pochodzenia naturalnego. Chodzi tutaj nie tylko o sam proces fermentacji soi, ale również o jej pochodzenie. W związku z tym, iż w Japonii obowiązuje całkowity zakaz uprawiania roślin modyfikowanych genetycznie, osoby stosujące natto mogą mieć pewność, że produkt ten pozyskiwany jest w pełni naturalnie. Jest to niezwykle ważne w dzisiejszych czasach, kiedy coraz trudniej jest nam nabyć naprawdę wartościowe pożywienie, bez dodatku tak zwanej „chemii”.

Zbawienne właściwości soi natto

Jak już wspomniano, soja natto pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, dlatego warto dowiedzieć się w jaki sposób może nam pomóc. Wiele osób uważa, że to właśnie ten produkt jest odpowiedzialny za długowieczność mieszkańców Japonii oraz za ich doskonały wygląd, pomimo upływu lat. Jak zatem soja natto działa na nasz organizm?

Soja natto, a układ krążenia

Dobrze funkcjonujący układ krążenia to jeden z filarów, dzięki któremu nasz organizm jest w stanie prawidłowo działać. Z każdym rokiem zwiększa się liczba osób, które umierają właśnie w wyniku problemów z krążeniem. Dlatego też, należy jak najlepiej dbać o układ krążenia, a soja natto może nam w tym zdecydowanie pomóc.

Natto przede wszystkim wspiera prawidłowe krążenie krwi w naszym organizmie, ale też pomaga w zachowaniu jej odpowiedniej gęstości oraz lepkości. Jest to wyjątkowo ważne, ponieważ zachowanie prawidłowej gęstości krwi może zapobiec powstawaniu zatorów w naczyniach krwionośnych, które jak wiadomo mogą być przyczyną poważnych chorób.

Spożywanie soi natto ma również dobry wpływ na utrzymanie właściwego krzepnięcia krwi oraz na ustabilizowanie ciśnienia krwi na prawidłowym poziomie. Oprócz tego, regularne stosowanie natto może znacząco zmniejszyć poziom złego cholesterolu w naszym organizmie, co jak wiadomo jest obecnie problemem dużej grupy osób.

Cultivated land in a rural landscape at sunset

Soja natto to mocniejsze kości

Opisując pozytywny wpływ soi natto na nasz organizm, nie można zapomnieć o tym, jak jej spożywanie wspomaga nasze kości, które jak wiadomo, z wiekiem stają się coraz słabsze i tym samym bardziej podatne na złamania.

Sfermentowana soja jest źródłem wielu niezwykle ważnych witamin, w tym także witaminy K2, która w dużej mierze odpowiada za prawidłową gospodarkę wapniową oraz mineralizację naszych tkanek. Wraz z witaminą D3 oraz wapniem zapobiega utracie gęstości kości, co z kolei chroni nas przez osteoporozą. Do tej pory, za produkt zawierający największą ilość witaminy K uważano szpinak, jednak soja natto zawiera jej aż dziesięć razy więcej!

 Soja natto = zdrowe jelita

Zdrowe jelita to również zdrowy organizm, dlatego należy zatroszczyć się o tę część naszego ciała. Nie jest to łatwe, biorąc po uwagę nasz obecny styl życia oraz zjadane przez nas produkty, które są często mocno przetworzone, czy też zawierają zbyt duże ilości nawozów. Co więcej, zwiększone ilości przyjmowanych przez nas leków, również wpływają negatywnie na funkcjonowanie naszych jelit.

Regularne stosowanie sfermentowanej soi natto zdecydowanie poprawia sprawność jelit, usuwając znajdujące się w nich złogi oraz śluz. Oczyszczone jelita nie sprawiają już znanych nam problemów, takich jak chociażby zaparcia. Wypróżnianie staje się wówczas znacznie łatwiejsze, wilgotność jest prawidłowa, podobnie jak objętość stolca.

Soja natto wpływa również na przywrócenie prawidłowej mikroflory jelit i pozwala na usunięcie z nich wszelkich substancji toksycznych, które często odpowiadają na powstawanie komórek rakowych.

Warto także zaznaczyć, iż poprawa funkcjonowania jelit i prawidłowe wypróżnianie się pomaga w obniżeniu wagi ciała.

Agriculture, close up photo of soy bean after harvest

Inne

Wyżej wymienione zalety spożywania sfermentowanej soi natto to jednak nie wszystko. Ma ona bowiem również wpływ na odpowiednie zaopatrzenie naszego organizmu w niezbędne mu do funkcjonowania makro i mikroelementy, które są uzupełniane właśnie w pożywieniu. Soja natto jest doskonałym źródłem takich składników jak potas, żelazo, wapń, fosfor czy magnez.

Co ciekawe, natto może być bardzo pomocne również w przypadku zatrucia organizmu, spowodowanego paleniem papierosów lub też nadmiernym spożyciem napojów alkoholowych. Natto jest bowiem w stanie wyeliminować z naszego krwioobiegu aldehyd octowy, który odpowiada za tak nieprzyjemne dolegliwości jak ból głowy, nudności czy wymioty, a więc znane nam objawy kaca.

Soja natto zawiera również saponinę, która to zdecydowanie spowalnia procesy starzenia się naszego organizmu. Z kolei lecytyna odpowiada między innymi za znaczącą poprawę naszej pamięci oraz zdolność koncentracji. Spożywając natto możemy także zauważyć dużą poprawę stanu naszej cery czy włosów.

 Jak wygląda i smakuje soja natto?

Trzeba przyznać, że soja natto w swojej tradycyjnej postaci nieszczególnie zachęca do jej regularnego spożywania. Dlaczego? Otóż, jej wygląd można określić jako swego rodzaju glutowaty i kleisty. Taka konsystencja może nam przypominać namoczone siemię lniane, gdyż ziarna soi są w pewnym sensie okryte śluzem. Jak zatem można się domyślić pomimo fantastycznych właściwości zdrowotnych tego produktu, niewielu mieszkańców Europy jest przekonanych do włączenia soi natto do swojego codziennego jadłospisu.

Na szczęście jednak znaleziono sposób na to, by soja natto stała się nieco bardziej przystępna, dla osób, które czują się zniechęcone jej wyglądem czy zapachem. Obecnie w sprzedaży dostępna jest bowiem soja w postaci wysuszonej, która jest znacznie bardziej przyjazna Europejczykom. Bez problemu nabędziemy zatem suszoną soję natto o smaku naturalnym, bądź też z różnego typu dodatkami. Są to chociażby posypki z zielonej herbaty, ze śliwek umeboshi czy z nieoczyszczonego cukru trzcinowego. Dzięki temu, każdy jest w stanie znaleźć produkt, który po prostu będzie mu smakował, a przez to będzie również chętniej korzystał z dobroczynnych właściwości soi natto.

Sposób użycia soi natto

Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie soi natto w formie suchych kulek, będziemy mieli dość szeroki wybór dotyczący tego, w jaki sposób ją spożywać. Taki produkt możemy bowiem traktować jako odrębną przekąskę, spożywaną pomiędzy kolejnymi posiłkami, ale również jako dodatek do innych dań. Wysuszone natto możemy dodać do zupy podawanej na obiad, jogurtu spożywanego w pracy, sałatki serwowanej gościom czy też do musli albo płatków śniadaniowych po przebudzeniu. Jak zatem widać, może nam ona towarzyszyć o każdej porze dnia, bez względu na miejsce, w którym akurat się znajdujemy.

Zazwyczaj, jedna porcja soi natto to około dwóch małych łyżeczek. Zawiera ona mniej więcej od 60 do 90 suszonych kuleczek. Oczywiście produkt ten dostępny jest w opakowaniach różnej wielkości, dzięki czemu możemy nabyć go w takiej ilości jaka akurat nam odpowiada. 200 gram suszonej soi natto w większości przypadków wystarcza na około 25 porcji, natomiast opakowanie mniejsze – 80 gram, to mniej więcej 10 porcji.

Gdzie można kupić soję natto?

Szukając dobrej jakości soi natto powinniśmy przede wszystkim zaglądać do sklepów ze zdrową żywnością, które w swojej ofercie mają tego rodzaju produkty. W większych miastach nie powinniśmy mieć zatem problemu z zaopatrzeniem się w ten wyjątkowy produkt. Warto także sprawdzić asortyment sklepów z żywnością orientalną, które również mogą posiadać w sprzedaży soję natto.

W przypadku gdy nie mamy bezpośredniego dostępu do tego typu sklepów, doskonałym rozwiązaniem jest oczywiście skorzystanie z Internetu. Istnieje mnóstwo świetnie zaopatrzonych sklepów z produktami ekologicznymi, w których bez większych problemów zdobędziemy soję natto. Pamiętajmy jednak, aby podczas robienia zakupów zwracać uwagę nie tylko na nazwę czy cenę, ale również na kraj pochodzenia danego produktu. Należy przede wszystkim upewnić się, iż oferowana nam soja pochodzi z Japonii. Tylko wówczas bowiem możemy mieć pewność, iż jest to produkt w pełni naturalny, który nie zawiera żadnych „sztucznych” dodatków.

Soja natto – na zdrowie!

Podsumowując wszystkie powyższe informacje na temat niezwykłych właściwości soi natto, nie pozostaje chyba nic innego, jak tylko po prostu wypróbować ten niezwykły produkt. Być może udało nam się bowiem odkryć tajemnicę długowieczności oraz świetnego wyglądu Japończyków, zatem dlaczego mielibyśmy z niego nie skorzystać? Jest on w pełni naturalny i może nam pomóc w utrzymaniu naszego organizmu w doskonałej kondycji, o co przecież ciągle się staramy. Dlatego też, warto już dziś sięgnąć po soję natto, aby przekonać się jak korzystnie może ona wpłynąć na nasze zdrowie, a tym samym również na nasze samopoczucie.

W naszym sklepie poza naturalnym smakiem soi natto można również zakupić suszoną soję w 4 innych smakach.

Soja natto z zieloną herbatą

Soja natto z zieloną herbatą

Soja natto z koreańską kapusta Kimchii

Soja natto z kapustą kimchi

Soja natto ze śliwką Umeboshi

Soja natto ze śliwką umeboshi

Soja natto z cukrem trzcinowym

Soja natto z cukrem trzcinowym