Witamina K2 MK7

Zalety, zastosowanie, naturalne źródła.

Witamina K2 MK7 to metachinon długołańcuchowy. Każda witamina K2 posiada w swojej budowie pierścień chinonu. Poszczególne odmiany różnią się jednak, jeśli chodzi o długość oraz stopień nasycenia ogona węglowego, a także liczbę tak zwanych łańcuchów bocznych. W przypadku witaminy K2 MK7 łańcuchów bocznych jest aż siedem. Im więcej jednostek molekularnych przymocowanych do ogona węglowego, tym efektywniej witamina transportowana jest do poszczególnych tkanek. Nie trudno więc domyśleć się, że w przypadku witaminy K2 MK7 błyskawicznie trafia ona do miejsca docelowego.

Jest jedną z mniej znanych witamin. Mimo to jej rola w naszym organizmie jest naprawdę ogromna. Witamina K MK7 – bo właśnie o niej mowa – odpowiada w naszym ciele za szereg procesów. Jej niedobory błyskawicznie odbijają się na kondycji zdrowotnej, wyglądzie i samopoczuciu. Witaminę K udało się odkryć w roku 1929. Bardzo szybko zorientowano się, że w istotny sposób wpływa ona na krzepliwość krwi. Już kilka lat później udało się wykryć jej dwie odmiany: witaminę K1 oraz witaminę K2.

Witamina K jest rozpuszczalną w tłuszczach witaminą, która jest ważna dla krzepnięcia krwi i przyczynia się do zdrowego serca, kości i układu odpornościowego.

Istnieje kilka różnych form, głównie K1 i K2 choć zachowują się one różnie w ciele:

Witamina K1- (lub filochinon) jest naturalną postacią występującą w zieleni i pokrzywie, która jest wykorzystywana przez wątrobę do prawidłowego krzepnięcia krwi.

Witamina K2- (lub menachinon) jest bardziej przyswajalną formą witaminy K występującą w niektórych sfermentowanych produktach spożywczych, a suplementy są używane przez tkanki miękkie i są pomocne w kościach, tkankach serca i wielu innych.

Witamina K3- (lub menadion) jest syntetyczną postacią witaminy K. Jest to zazwyczaj ta, którą wstrzyknięto niemowlętom w momencie narodzin, a niektóre badania wykazały potencjalną toksyczność z tej postaci.

Która forma witaminy K2 jest najlepsza?
Witamina K1 występuje w zielonych liściach, ale tylko niewielka ilość jest w rzeczywistości wchłaniana i wykorzystywana przez organizm. W rzeczywistości eksperci sugerują, że tylko 10% witaminy K1 z zielonych jest używane przez organizm.

Witamina K2 występuje w fermentowanej surowej karmie mlecznej i niektórych innych produktach fermentowanych (takich jak natto). Jest tak dlatego, że K2 jest produktem fermentacji i jest tworzony przez pewne bakterie. Ogólnie rzecz biorąc, te pokarmy zawierają proporcjonalnie mniejszą ilość K2 (w porównaniu do K1 w zielonych), chociaż znacznie więcej jest absorbowane.

Co ciekawe, badania wykazały duże korzyści zdrowotne i sercowo-naczyniowe z K2, ale prawie żaden efekt z K1. K1 jest niezbędny do prawidłowego krzepnięcia krwi i jest wykorzystywany przez wątrobę, podczas gdy K2 jest korzystny dla kości i kontroluje prawidłowe wykorzystanie wapnia. W rzeczywistości warto pomyśleć o nich jako o dwóch oddzielnych składnikach odżywczych o różnych celach.

Istnieje również błędne przekonanie, że ciało może konwertować K1 do K2. Badania faktycznie wykazały, że podczas gdy niektóre inne zwierzęta mogą skutecznie konwertować K1-K2, ludzie potrzebują żywności lub dodatkowych źródeł K2 dla dobrego zdrowia.

Witamina K

Witamina K wzór chemiczny

Na czym polega działanie witaminy K2 MK7?

Od dawna wiadomo, że witamina K2 jest czynnikiem, który odgrywa istotną rolę w procesie krzepnięcia krwi. Prowadzone nad nią liczne badania pozwoliły stwierdzić, że odgrywa ona jednak o wiele szerszą rolę w naszym organizmie. To właśnie witamina K2 aktywuje oraz wzmacnia działanie białek GLA, które pełnią istotną rolę w procesie mineralizacji naszego kośćca. W efekcie witamina K2 przyczynia się do wzmacniania kości i chroni nas przed ich uszkodzeniami. Oprócz tego aktywuje ona jeszcze dwa rodzaje białek:

-MGP – ten rodzaj białka chroni przed powstawaniem zwapnień, skutecznie chroni przed odkładaniem się tego pierwiastka na ścianach naczyń krwionośnych. Dzięki temu nie trzeba obawiać się, że będą one sztywniały, a w konsekwencji pękały;

-GAS6 – bierze udział w procesie gojenia się ran, dzięki niemu wszelkie skaleczenia czy poważniejsze rany goją się o wiele szybciej.

Obecnie coraz częściej mówi się również o działaniu antybakteryjnym witaminy K. Zabija ona bakterie należące do rodziny Staphylococcus, Streptococcus oraz Mycobacterium tuberculosis. Oprócz tego wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, a nawet przeciwgrzybiczne.

 Jak przebiega proces krzepnięcia witaminy K2 MK7?

Witamina K2 wchłaniana jest w jelicie cienkim. Następnie chylomikrony transportują ją do krwiobiegu. Zdecydowana większość witaminy K1 przenoszona jest przez lipoptroteiny. Bardzo szybko jest ona jednak usuwana z organizmu przez wątrobę. Witamina K2 MK4 także przenoszona jest przez lipoproteiny i w efekcie równie szybko z organizmu znika. O wiele inaczej sytuacja prezentuje się jednak w przypadku witaminy K2 MK7. Przenoszona jest ona przez cholesterol i charakteryzuje się wyjątkowo długim okresem półtrwania w naszej krwi. W efekcie krąży naprawdę długo. Przekłada się to na jej wysoką dostępność dla tkanek ciała. To właśnie z tego powodu zaleca się sięganie po preparaty witaminy K2 MK7.

 Witamina K2 MK7 – naturalne źródła

Dzisiaj dostępne są suplementy diety dostarczające wysokiej jakości witaminy K2 MK7. Są to preparaty ekologiczne, które posiadają certyfikaty mówiące o ich wysokiej czystości. W efekcie ich stosowanie jest całkowicie bezpieczne i nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Mimo to warto wiedzieć, w jakich naturalnych produktach znajduje się witamina K2 MK7. Doskonałym źródłem witaminy K2 są:

-warzywa liściaste: szpinak, sałata, kapusta;

-mleko i jego przetwory: jogurty, sery, twarogi;

-awokado;

-brzoskwinie;

-olej sojowy;

-ziemniaki – najlepiej gotowane na parze.;

-brokuły;

-rzepa;

-lucerna i jej kiełki.

Obecnie za największe źródło witaminy K2 uważa się natto – tradycyjne i bardzo lubiane japońskie danie. Przygotowuje się je z ziaren soi, które wcześniej poddawane są procesowi fermentacji. Uważa się, że między innymi dużej zawartości witaminy K w tak często spożywanej potrawie Japończycy zawdzięczają swoje zdrowe i naprawdę mocne kości. Trzeba pamiętać, że witamina K – podobnie jak witamina A- jest rozpuszczalna w tłuszczach. W związku z tym, aby zwiększyć jej wchłanianie przez organizm – należy spożywać wymienione produkty z chociaż niewielką ilością tłuszczu. Do ziemniaków wystarczy na przykład dodać kilka wiórków masła. W przypadku mleka i jego przetworów jest to jednak niepotrzebne. Warunkiem jest sięganie po produkty o zawartości tłuszczu wynoszącej przynajmniej 2%. Witamina K2 znajduje się również w naturalnej florze bakteryjnej jelita cienkiego.

Witamina-K

 Niedobór witaminy K2 MK7

Na szczęście niedobór witaminy K2 MK7 zdarza się niezwykle rzadko. Stan taki stwierdza się u osób cierpiących na schorzenia, w przypadku których mocno upośledzone jest wchłaniane tłuszczów. Długotrwała antybiotykoterapia, która prowadzi do zamierania bakterii w jelicie cienkim, również prowadzi do niedoboru witaminy K2. Wystarczy wówczas sięgnąć po dobrej jakości suplement, aby niedobory naprawdę szybko się wyrównały. Do osób zagrożonych niedoborami witaminy K zalicza się również:

-wcześniaki;

-chorych na schorzenia wątroby;

-pacjentów onkologicznych.

W tych przypadkach zwykła suplementacja nie wystarcza. Do grupy ryzyka zalicza się też osoby:

-odżywiające się w mało urozmaicony sposób;

-sięgające często po tak zwane jedzenie śmieciowe (popularny fast food);

-spożywające duże ilości żywności wysoko przetworzonej.

W tych przypadkach wyrównanie niedoborów następuje po zmianie diety. Włączenie do niej produktów bogatych w witaminę K2, wyeliminowanie produktów niezdrowych gwarantuje szybkie wyrównanie poziomu witaminy. Wskazuje się również na substancje, które niekorzystnie wpływają na wchłanianie witaminy K. Zalicza się do nich:

-alkohol;

-substancje charakteryzujące się silnie zasadowym pH;

-aspirynę;

-leki przeciwgrzybicze.

Nie trudno domyśleć się, że u osób nadużywających alkoholu występuje niedobór witaminy K. O związku kuracji antybiotykowej z niedoborami witaminy K wspomnieliśmy kilka linijek wcześniej.

Witamina K2 MK7

Witamina K2 w soji natto

Niedobór witaminy K2 sprawia, że protrombina warunkująca prawidłową krzepliwość krwi nie jest produkowana w wystarczającej ilości. W efekcie czas krzepnięcia znacznie się wydłuża. Nie trudno domyśleć się, że w przypadku poważnych urazów może powstać stan zagrożenia życia – silny krwotok może bowiem prowadzić do wykrwawienia się. Do tego dochodzą trudności z gojeniem się wszystkich, nawet naprawdę niewielkich ran. Na skutek niedoboru witaminy K2 dochodzi także do zaburzenia metabolizmu tkanki kostnej. W efekcie zachodzi proces demineralizacji, kości stają się bardzo słabe, a o złamanie nie jest trudno.

Jak sprawdzić niedobór witaminy K2?

Możesz zmierzyć surowicę K1 i K2, tak jak możesz zmierzyć D3, ale niestety nie jest to nadzwyczaj dokładne, ponieważ K1 jest trzymane w wątrobie i ma krótki okres półtrwania (około 4 godzin). Zasadniczo, test K w surowicy ujawniłby tylko poziomy witaminy K z pożywienia w ostatnim dniu. Istnieje bardziej zaawansowany test, zwany testem immunoenzymatycznym (ELISA), który testuje obecność MGP. Początkowe raporty z tego testu pokazały, że prawie 100% badanych osób miało niedobór. Lekarz, który opracował test dr Schurgers sugeruje, że prawie wszyscy mogliby odnieść korzyść ze zwiększenia poziomów dietetycznych i suplementacyjnych K1 i K2.

Czy suplementacja jest bezpieczna?

Do tej pory nie potwierdzono, aby przyjęcie dużych dawek witaminy K2 MK7 odbijało się negatywnie na kondycji zdrowotnej. Trzeba jednak pamiętać, że osoby zażywają leki o działaniu przeciwzakrzepowym powinny przed rozpoczęciem suplementacji skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Witamina K2 może bowiem wpływać na działanie tego rodzaju środków. Witamina K2 nie odkłada się w wątrobie w dużych ilościach, co istotnie odróżnia ją od pozostałych witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

Zapotrzebowanie

W przypadku witaminy K zapotrzebowanie na nią jest inne na różnych etapach życia. I tak mężczyźni powinni każdego dnia dostarczać sobie 65 mikrogramów dziennie, w przypadku kobiet zaś dawka ta jest mniejsza i wynosi 55 mikrogramów. Niemowlęta do 6 miesiąca życia potrzebują jedynie 5 mikrogramów dziennie, od 7 do 12 miesiąca życia dawka ta wzrasta do 10 mikrogramów każdego dnia. Dzisiaj zaraz po urodzeniu wszystkim noworodkom wykonywany jest domięśniowy zastrzyk z witaminą K. Ma on uchronić maluchy przed ewentualnymi krwotokami. W przypadku dzieci urodzonych w terminie dawka wynosi od 0,5 do 1 mikrograma, u wcześniaków jest większa i wynosi co najmniej 1 mikrogram.

Witamina K2 MK7

Witamina K2 w produktach spożywczych.

 Witamina K2 MK7 a kondycja układu krwionośnego

Wspomnieliśmy, że witamina K2 uczestniczy w procesie syntezy określonych białek. Jeden z nich chroni przed powstawaniem zwapnień w naszym organizmie. To właśnie z tego powodu witamina K odgrywa ogromną rolę, jeśli chodzi prawidłową kondycję naszego układu krążenia. Tak zwane badania rotterdamskie pozwoliły stwierdzić, że u zdrowych osób starszych, którym podawano produkty obfitujące w witaminę K aż o pięćdziesiąt procent zmniejszały się zwapnienia naczyń krwionośnych. Przekładało się to bezpośrednio na liczbę zgonów mających związek z funkcjonowaniem układu krążenia. Dzisiaj wiemy już, że zażywanie witaminy K2 może nie tylko chronić nas przed pogarszaniem się kondycji naczyń krwionośnych, ale również cofać te zmiany, które już powstały.

 Witamina K2 MK7 a kondycja układu kostnego

Powiedzieliśmy wcześniej w kilku zdaniach o wpływie witaminy K2 na kondycję naszego kośćca. Teraz to rozwińmy. Prowadzone badania pokazują, że wapń z tętnic zostaje przekazany do kości. W efekcie naczynia krwionośne nie są zagrożone procesem wapnienia, a masa kostka nie zmniejsza się. Udało się potwierdzić, że witamina K przyczynia się do aż ponad trzydziestoprocentowego zmniejszenia masy kostnej u kobiet, które wchodzą w okres menopauzy. W efekcie kości są silne, mocne, a złamania przestają stawać się domeną kobiet w okresie przekwitania. Nie trzeba też obawiać się osteoporozy. Aby osiągnąć taki efekt, nie trzeba zażywać ogromnych dawek suplementów witaminy K2 MK7 – naukowcy ustalili, że wystarczy codziennie przyjąć dawkę 45 mikrogramów, aby stan kości nie ulegał pogorszeniu. Jest to naprawdę bardzo niewiele.

Witamina K2 MK7 to substancja w naszym ciele niezbędna. Bez niej nasz organizm zaczyna poważnie szwankować. Wbrew obiegowej opinii pogorszeniu ulega nie tylko proces krzepliwości krwi. Niedobory odbijają się bardzo poważnie na kondycji kośćca oraz układu krążenia. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o to, aby niedobory witaminy K w ogóle nie powstały. Witamina ta znajduje się w licznych produktach żywnościowych. Dostępna jest także w postaci ekologicznych, naturalnych suplementów, które są w stu procentach bezpieczne dla zażywających je osób. Witamina K2 MK7 znajduje się dzisiaj w zasięgu ręki naprawdę każdego z nas.

Badania wykazały, że witamina K2 jest jednym z najważniejszych składników odżywczych dla długoterminowego zdrowia kości i że jest jeszcze ważniejsza niż wapń. Witamina K2 MK7 jest niezbędna, aby pomóc wapnia i innym minerałom związać się z macierzą kostną, aby wzmocnić kości (i nie pozostać w tkance miękkiej, gdzie może powodować zwapnienie w niewłaściwych miejscach). W rzeczywistości, badania wykazały, że witamina K jest skuteczna nie tylko po to, aby zatrzymać utratę masy kostnej u osób z osteoporozą, ale także potencjalnie ją odwrócić. Te same badania wykazały nawet 80% zmniejszenie liczby złamań u pacjentów z osteoporozą z suplementacją K2.

Witamina K2 MK7 dla zdrowia serca

Pisałem wcześniej o tym, jak może wystąpić zwapnienie tętnic, gdy osoba spożywa zbyt dużo wapnia bez potrzebnych kofaktorów we właściwych proporcjach: magnez, witamina K2 i witamina D3. Wiele książek opisuje w jaki sposób witamina K jest potrzebna do wprowadzenia wapnia do kości i innych niezbędnych miejsc w organizmie oraz do utrzymywania go z miękkiej tkanki, tętnic i serca. Magnez jest również ważny dla tego procesu. A bez potrzebnych witamin K2, D3 i magnezu wapnienie jest bardziej prawdopodobne. Ważne jest, aby pamiętać, że badania pokazują tylko korzyści sercowo-naczyniowe z K2, a nie K1. W rzeczywistości badanie w Rotterdamie wykazało, że osoby z najwyższym spożyciem pokarmowym lub suplementem K2 miały najniższe ryzyko zwapnienia tętnic i najniższe ryzyko zachorowania lub śmierci z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego. Wraz z drastycznym wzrostem chorób serca w ostatnich dziesięcioleciach, witamina K staje się coraz ważniejszym tematem.

Witamina K2 MK7 i zdrowie jamy ustnej

Zdrowie jamy ustnej ma zasadnicze znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia, a witamina K jest ważna dla zdrowia jamy ustnej. W rzeczywistości, witamina K była jedną z witamin, która okazała się niezbędna dla remineralizacji zęba i zapobiegania próchnicy. Używa się witaminy K2 MK7 jako części procesu remineralizacji zęba, który pomaga odwrócić kilka małych ubytków. Niedawno potwierdzone zostało, że remineralizacja jest możliwa w rozmowie z dentystą, który specjalizuje się w tym procesie.

Witamina K2 MK7, a żylaki

Witamina K jest korzystna dla zdrowia kości i może również być pomocna dla osób z żylakami. Badania nad człowiekiem są wciąż we wczesnym stadium, ale wiemy, że witamina K jest potrzebna do produkcji MGP (białka macierzy GLA) co w rezultacie pomaga uniknąć zwapnienia w tętnicach. To samo białko pomaga zatrzymać kalcyfikację w żyłach, ponieważ wapń przeznaczony dla kości jest wprowadzany do kości i nie kumuluje się w żyłach i tętnicach. Wstępne badanie wykazało, że witamina K2 była konieczna w odwracaniu zmiany chemicznej i unikaniu lub pozbyciu się żylaków. Potrzebne są dalsze badania, ale skoro witamina K ma tak wiele innych zalet, warto spróbować dla tych, którzy walczą z żylakami.

Witamina K2 MK7 zmniejsza ryzyko raka

Istnieje kilka dobrze udokumentowanych badań, które wykazują korelację pomiędzy wyższym spożyciem witaminy K a niższym ryzykiem niektórych nowotworów:
Europejskie badanie kohortowe wykazało, że K2 MK7 może zmniejszyć ryzyko raka prostaty o 35%.
Badanie kontrolne wykazało zmniejszenie ryzyka raka prostaty o 63% u osób z najwyższą dawką witaminy K w porównaniu z najniższą.
Badanie z 2003 r. wykazało korzyść K2 MK7 w spowolnieniu wzrostu komórek raka płuc i białaczki.
Wykazano także, że zmniejsza ryzyko i powstrzymuje rozwój raka wątrobowo-komórkowego, niebezpiecznego rodzaju raka wątroby.
Utrudnia to komórkom rakowym stymulowanie wzrostu guza.
Zatrzymuje proliferację komórek nowotworowych.

Badania laboratoryjne wykazują olbrzymi potencjał witaminy K w wielu innych typach raka. Witamina K2 indukuje niektóre rodzaje komórek ludzkiej białaczki, aby różnicować się lub przekształcić w normalne białe krwinki. W komórkach niektórych nowotworów mózgu, raka żołądka i linii raka okrężnicy oraz odbytnicy, witamina K zatrzymuje cykl komórek rozrodczych i indukuje apoptozę. Witamina K wyzwala także degradujące DNA białko, które normalnie hamują komórki nowotworowe w ten sposób zapobiegając skutecznej naprawie komórek nowotworowych. Niezbędne są dalsze badania, ale te wstępne badania pokazują, że witamina K może być skuteczną (i niedrogą) możliwością leczenia raka w przyszłości.

Witamina K2 MK7 dla zdrwoia mózgu

Niektóre fascynujące nowe badania wykazały, że ten sam proces, który sprawia, że witamina K jest pomocna w zapobieganiu zwapnieniu tętnic i tkanki mięśniowej, może również pomóc w ochronie mózgu przed chorobą Alzheimera i innymi chorobami.
Krótko mówiąc, teoria mówi, że witamina K pomaga zapobiegać nadmiarowi wapnia w ciele (w tym w mózgu), a ten nadmiar rozregulowanego wapnia w mózgu stanowi część szkód spowodowanych przez Alzheimera. W innym badaniu przyjrzano się spożyciu witaminy K u pacjentów z wczesną chorobą Alzheimera i stwierdzono, że osoby z rozpoznaniem choroby Alzheimera miały znacząco mniej witaminy K niż osoby z grupy kontrolnej.

Witamina K2 MK7 i długowieczność

Teraz wiemy, że witamina K wpływa na 16 białek GLA w organizmie. Jest to jeden z powodów, dla których badania konsekwentnie wykazują odwrotną zależność pomiędzy poziomami witaminy K a śmiertelnością ze wszystkich przyczyn. Innymi słowy, im lepsze są poziomy witaminy K, tym mniej prawdopodobne jest, że umrzesz z wszystkich przyczyn. W rzeczywistości ostatnie badanie wykazało, że osoby o najwyższym spożyciu witaminy były o 36% rzadziej umierające z przyczyn wszystkich niż te z najniższym.

Oczywiście wszystkie powyższe korzyści pokazują, dlaczego miałoby to logicznie taki wpływ na śmiertelność, zmniejszając ryzyko zgonu z głównych przyczyn takich jak miażdżyca, osteoporoza, cukrzyca i rak, ale wydaje się, że istnieje korelacja zależna od dawki przyjmowanej witaminy K. Niewystarczająca krzepliwość krwi była uważana za główny objaw niedoboru witaminy K. Jednak naukowcy od tego czasu nauczyli się, że możesz mieć wystarczającą ilość witaminy K, aby promować zdrową krzepliwość krwi, ale wciąż nie ma wystarczającej ilości witaminy K, aby aktywować białka GLA niezbędne do zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym, osteoporozie, cukrzycy i rakowi, wszystkie stany w którym wiadomo, że białka zależne od witaminy K są czynnikami. Na szczęście badania wykazują, że suplementacja witaminą K może znacznie zwiększać ilość aktywowanych białek GLA w tkankach – bez nadmiernej aktywacji białek krzepnięcia.

K2 jest także obiecująca dla zdrowia skóry i przeciw starzeniu. Tak jak zapobiega zwapnieniu tętnic, żył i tkanek miękkich, pomaga zatrzymać nadmiar wapnia w elastynie w skórze. Z tego powodu K2 może pomóc w zachowaniu elastyczności skóry i zapobieganiu zmarszczkom. Inne badania wykazały, że kobiety japońskie miały mniejszą skłonność do zmarszczek niż inne kultury i zauważyły natto (fermentowana soja wysoka w K2) w diecie japońskich kobiet.

Synteza innych składników odżywczych

Wspomnieliśmy już, że witamina K jest potrzebna do prawidłowej syntezy wapnia (wraz z magnezem), ale jest również potrzebna w równowadze z witaminą D3. Witaminy K2 i D3 działają synergistycznie dla wielu aspektów zdrowia. W rzeczywistości, wapń, magnez, K2 i D3 wszystkie działają w równowadze. Zażywanie zbyt dużej ilości D3 może spowodować niedobór magnezu bez suplementacji magnezu. Zażywanie zbyt dużej ilości wapnia może powodować niedobór magnezu lub prowadzić do nadmiernego zwapnienia. Witamina D pomaga w wchłanianiu wapnia, ale K2 pomaga mu w trafieniu w kości, a magnez pomaga upewnić się, że dostaje się tam skutecznie.

Witamina K2 MK7 Witamina K2 MK7Witamina K2 MK7