Witamina B12

Jedną z witamin, której rolę w organizmie naprawdę trudno jest przecenić, jest witamina B12. Skutecznie chroni nas przed stresem, sprawia, że nie jest on dla nas tak groźny, zapobiega rozwojowi anemii. Dzięki niej mamy ochotę jeść, a ryzyko chorób psychicznych i nowotworowych jest zdecydowanie mniejsze.

Kobalamina, bo taka jest druga wynikająca z zawartego w niej kobaltu nazwa witaminy B12, wzbudza od dawna ogromne zainteresowanie naukowców. Jej niedobór jest niezwykle groźny dla organizmu. Na szczęście dzisiaj w sprzedaży dostępne są suplementy doskonale uzupełniające jej braki. Najlepszym wyborem okazują się być te naturalne i ekologiczne, którym przyznano rozmaite certyfikaty. Decydując się na nie, można mieć pewność, że nie są one niczym zanieczyszczone i w żaden sposób nie odbiją się negatywnie na kondycji zdrowotnej.

Działanie: kobalamina a kondycja psychiczna psychiczne

We wstępie powiedzieliśmy, że witamina B12 zmniejsza ryzyko chorób psychicznych. Już dawno zdołano udowodnić, że warunkuje prawidłowe działanie funkcjonowania układu nerwowego. Czerwona witamina, jak zwykło się określać witaminę B12, uczestniczy w syntezie nukleotydów, a także choliny, która współtworzy osłonkę mielinową. To właśnie dlatego niedobór witaminy B12 objawia się między innymi:
– drętwieniem kończyn i ich mrowieniem;
– zaburzeniami równowagi;
– trudnościami w poruszaniu się.

Oprócz tego dba ona o to, aby pamięć działała prawidłowo i nie zawodziła. Dzięki witaminie B12 potrafimy nie tylko uczyć się nowych rzeczy, ale również wydobywać z pamięci to, co zostało w niej już zapisane. Odpowiedni poziom witaminy B12 to pewność, że nie będą nękały nas trudności z koncentracją. Dlatego tak ważne jest, aby witaminy B12 nie zabrakło osobom, które mają przed sobą zwiększony wysiłek intelektualny. Czerwona witamina znajduje się w preparatach, które tworzone są z myślą o studentach przygotowujących się do sesji. Zastrzyk tego składnika sprawia, że proces uczenia się przebiega sprawniej. Kobalamina uczestniczy również w syntezie serotoniny, która jest jednym z ważniejszych neuroprzekaźników. Wykazuje działanie antydepresyjne. Nie trudno więc domyśleć się, że zbyt niski poziom witaminy B12 to objawy depresyjne:
– smutek;
– zły nastrój;
– rozdrażnienie;
– płaczliwość.

Obecnie coraz częściej mówi się o wpływie witaminy B12 na rozwój choroby Alzheimera. Prowadzone badania pokazują, że przyjmowanie zwiększonych jej ilości skutecznie opóźnia wystąpienie tej choroby. Naprawdę duża grupa lekarzy mówi więc już o tym, aby w przypadku osób w wieku podeszłym stosować zwiększoną podaż witaminy B12.

 

Witamina B12 wzór chemiczny

Wtiamna B12 wzór chemiczny

 

Działanie: kobalamina a anemia i choroby krążenia

Odpowiedni poziom witaminy B12 to najskuteczniejsza ochrona przed anemią. Kobalamina uczestniczy w procesie wytwarzania erytrocytów. Jej zadanie polega także na zapobieganiu odkładaniu się homocysteiny, czyli substancji, która jest efektem przetwarzania białek. Kiedy jest jej za dużo, dochodzi do powstania chorób układu krążenia. Zwiększa ona ryzyko rozwoju blaszek miażdżycowych. Nie trudno więc zauważyć, że witamina B12 chroni nas przed:
– zawałem mięśnia sercowego;
– zatorością;
– udarem mózgu.

Witamina B12 i zapotrzebowanie

Dorosły człowiek codziennie powinien dostarczyć sobie około 2 μg witaminy B12. Dokładne dawkowanie jest jednak nieco inne w przypadku różnych osób. Wynosi:
– 2 μg dla dorosłych osób zdrowych;
– 2,2 μg dla kobiet, które spodziewają się dziecka;
– 2,6 μg dla mam, które karmią swoje maluchy piersią.

Zapotrzebowanie na czerwoną witaminę wzrasta w przypadku osób cierpiących na rozmaite choroby jelit. Stan taki ma miejsce również wówczas, kiedy miejsce ma nadmierna produkcja kwasu solnego bądź występuje zanikowy nieżyt błony śluzowej żołądka.

Witamina-B12 w szczupaku

 Witamina B12 i jej nadmiar

Witamina B12 jest jedną z tych witamin, w przypadku których nie ma mowy o przedawkowaniu. Rozpuszcza się ona w wodzie, przez co szybko wydalana jest z moczem oraz potem. Nie odkłada się w naszym ciele tak, jak ma to miejsce w przypadku witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. W związku z tym nie należy obawiać się jej przedawkowania. Przyjęcie zbyt dużej dawki sprawia, że następuje nasilona absorpcja tego składnika i szybkie usunięcie nadmiaru.

Witamina B12 i jej niedobór

O ile nadmiar witaminy B12 nie jest groźny dla organizmu, o tyle już w przypadku niedoboru sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Objawy niedoboru czerwonej witaminy można podzielić na kilka dużych grup:
– objawy hematologiczne;
– objawy psychiatryczne;
– objawy ze strony układy pokarmowego.

Do objawów neurologicznych zalicza się:
– drżenia i mrowienie kończyn;
– zaburzenia równowagi – osoby z niedoborem witaminy B12 bardzo często się przewracają, chwieją, nie mogą utrzymać się na nogach;
– trudności z koncentracją – szczególnie mocno widać je u osób, które muszą się czegoś nauczyć lub wykonać precyzyjną pracę;
– zaburzenia pamięci zarówno długotrwałej, jak i krótkotrwałej – nie tylko pojawiają się trudności z wydobyciem czegoś z pamięci, ale również z przyswajaniem nowego materiału;
– zanik nerwu wzrokowego – to jeden z najpoważniejszych objawów niedoboru witaminy B12.

Objawy psychiatryczne to:
– zaburzenia nastroju – u osób z niedoborami witaminy B12 występują zaburzenia depresyjne. Pojawia się więc obniżony nastrój, apatia, często niechęć do podejmowania jakichkolwiek czynności. Co ciekawe, nawet najlepiej prowadzona psychoterapia nie przynosi w tym wypadku żadnych efektów;
– zaburzenia lękowe;
– urojenia.

W przypadku objawów ze strony układu pokarmowego pojawić mogą się:
– zapalenie błony śluzowej języka i jamy ustnej;
– brak odczuwania smaku – to jeden z tych objawów, które przez pacjentów odbierane są jako wyjątkowo przykre. Brak odczuwania smaku sprawia, że osobom z niedoborem witaminy B12 zanika apetyt. Nikt przecież nie chce jeść czegoś, co pozbawione jest smaku, jest mdłe i nijakie;
– pieczenie w jamie ustnej.

W pierwszym okresie niedoboru objawy są mało charakterystyczne. Pojawia się nieustanne zmęczenie, które nie ma związku z prowadzonym trybem życia. Trudności ze snem, wahania nastroju i apatia zaczynają jednak skłaniać do wizyty u lekarza. Kiedy poziom witaminy B12 w organizmie bardzo spadnie, może pojawić się porażenie mięśni, co w efekcie prowadzi do nietrzymania moczu oraz stolca. Do tego dochodzą zaburzenia oddechowe i arytmia. W skrajnych przypadkach może wystąpić nawet niewydolność mięśnia sercowego, a więc stan bezpośredniego zagrożenia życia. Powszechnie uważa się, że niedobór witaminy B12 występuje bardzo często u wegetarian, w diecie których brakuje pokarmów mięsnym. Na szczęście dzisiaj z problemem tym można sobie doskonale poradzić. Wystarczy sięgać po dobrej jakości suplementy diety, które dostarczają ekologicznej witaminy B12. Na dzień dzisiejszy trudno jednak mówić o długofalowych efektach. Nadal jednak prowadzone są intensywne prace nad związkiem witaminy B12 i choroby Alzheimera. Gdyby obecne ustalenia udało się potwierdzić, należałoby spodziewać się, że choroba zniknie zupełnie. Byłby to ogromny sukces medycyny.

U osób, u których stwierdzono niedobór witaminy B12 bardzo często rozpoznaje się również niedostateczny poziom kwasu foliowego. Taka sytuacja ma często miejsce w przypadku osób nie dbających o właściwą dietę. Niedobory czerwonej witaminy występują również w przypadku radio- oraz chemioterapii. Mimo zbyt niskiego poziomu tego składnika witamina nie może być podawana. Sprzyja bowiem wówczas intensywnemu namnażaniu się komórek zmienionych chorobowo.

Witamina-B12-w-owocach-morza

 Naturalne źródła witaminy B12

Wprawdzie dzisiaj sięgnąć można po doskonałej jakości suplementy diety, które są całkowicie dla organizmu bezpieczne, to lepiej wiedzieć, jakie produkty żywnościowe są naturalnym źródłem witaminy B12. Kobalamina znajduje się w:
– rybach – najlepiej sięgać po szczupaki, ale sporych ilości witaminy B12 dostarczają również łososie, śledzie, pstrągi i tak cenione przez Polaków makrele;
– owocach morza – najlepszym źródłem witaminy B12 są skorupiaki;
– podrobach wieprzowych, wołowych i drobiowych – każdy, kto chce uniknąć niedoborów witaminy B12 powinien wprowadzić do swojej diety głównie wątróbkę oraz nerki;
– jajach;
– serach dojrzewających – ich spożywania powinny wystrzegać się kobiety spodziewające się dziecka.
Co ciekawe, w produktach roślinnych w ogóle nie znajduje się witamina B12. To właśnie z tego powodu niedobory tego składnika występują bardzo często u osób stosujących dietę wegetariańską oraz wegańską. Dlatego lekarze są zgodni co do tego, że wegetarianie oraz weganie powinni sztucznie suplementować witaminę B12. Wspomniane na wstępie suplementy ekologiczne i naturalne to pewność, że sięga się po produkt bezpieczny dla organizmu i nie wywołujący żadnych objawów ubocznych.

Z jakiego powodu dochodzi do niedoborów witaminy B12?

Wspomnieliśmy już wcześniej, że braki kobalaminy pojawiają się na skutek nieodpowiedniej diety. Źle zbilansowane posiłki, w których nie znajdują się odpowiednie produkty (wymienione wyżej) sprawia, że poziom witaminy B12 drastycznie się obniża. Za niedobór witaminy B12 odpowiada również zwiększone jej wydalanie z moczem, a także schorzenia jelit i nieprawidłowy stan flory bakteryjnej. Niedobór witaminy B12 ma miejsce także w przypadku choroby nowotworowej. Kiedy jednak pacjent poddany jest chemioterapii lub radioterapii, podawanie kobalaminy jest absolutnie zabronione. Doszłoby bowiem wówczas do namnażania się komórek rakowych, co w konsekwencji mogłoby pacjenta zabić. Wspomnieliśmy już o tym w naszym artykule wcześniej.

Witamina B12 lub – mówiąc nieco inaczej – kobalamina bądź czerwona witamina – to składnik o niezwykle istotnej roli w naszym organizmie. Niedobór witaminy B12 to zawsze niezwykle uciążliwe objawy, z których część może nawet zagrażać naszemu życiu. Dlatego tak ważne jest, aby nie dopuścić do rozwinięcia się niedoboru witaminy B12. Wystarczy stosować naprawdę urozmaiconą i dobrze zbilansowaną dietę. Warto również wspomóc się dobrej jakości ekologicznymi suplementami, które dostarczają kobalaminy najwyższej jakości. W przypadku witaminy B12 suplementy można przyjmować bez obaw. Nie ma tu bowiem ryzyka przedawkowania. Nadmiar witaminy B12 jest wydalany przez nasz organizm.

Ekologiczna witamina B12 w naszym sklepie

Witamina B12                 Witamina B12